Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще намали ли ДДС цените на стоките за потребителите

Преди дни председателят на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание и депутат от ГЕРБ Менда Стоянова коментира за БНР дали намаляването на ДДС ще намали цените на стоките. Според нея при свободна пазарна икономика няма кой да гарантира това. В разговорът за това с какви данъци трябва да се облага българинът, какви приходи трябва да генерира държавата от тези данъци и по какъв начин те да се разпределят за различните сфери на живота, трябва да влязат и самите граждани. Това, което се предлага всяка година, е разговор на парче, каза Менда Стоянова и подчерта, че разговорът трябва да се води за данъчната система, а не за един или друг елемент от определен данък.
Ще има ли ползи от евентуална промяна на ДДС за някои стоки за бизнес и потребители? Според Менда Стоянова, ако българинът е готов да промени данъчната си система, да въведе по-високо подоходно облагане, да въведе по-високи данъци и такси, тогава, компенсирайки загубата, да намали ДДС за определени стоки и услуги, наистина може да се говори за нещо сериозно, а не за популистки предложения. 

"Когато се говори за намаляване на ДДС на основни стоки, за да бъдат компенсирани загубите в бюджета, трябва да се говори и за увеличаване на други данъци, като тези на коли, имоти и доходи. Еднаквото облагане, означава стабилни приходи, като над 50% от приходите в бюджета са от косвеното облагане. Еднаквото облагане с ДДС означава, че всички плащат съобразно това колкото потребяват. Намаляването на косвения данък означава, че ако паднат цените, то по един и същи начин биха се облагодетелствали и хора с високи, и хора с ниски доходи."- поясни председателят на Комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова.

Каква е позицията на синдикатите по казуса? С отказа на правителството да използва този много силен инструмент, а именно - данъците, за стимулиране и ограничаване на дадено поведение, всъщност показва тяхното признание за слаба управленска воля и политика, защото ако искаш, ти можеш да наложиш контрол, така че да няма тежки измами, коментира Ваня Григорова, икономически експерт към КТ "Подкрепа" и поясни:

"Разбира се, че трябва да се промени цялата данъчна система, само че нека да не внушаваме на хората, че парите трябва да дойдат пак от обикновения човек. Парите трябва да дойдат от бизнеса, пред когото Бойко Борисов се кле, преди една седмица, че никога няма да пипне техните данъци."

Днес се провежда заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, а според Ваня Григорова, когато бъдат "хванати" големите производители, тогава може да се докаже дали има картел, в който са договорили да не намаляват цените, въпреки че всъщност разходите им са намалели- а това е въпрос на адекватен контрол.
Когато се говори за намаляване на ДДС на някои стоки, цената на хляба е една от болните теми. Продължават дебатите около въвеждането на т. нар "диференцарана ставка" на ДДС за хляба. 

"Ние сме правили искания и коментари и от името на федерацията сме давали до правителството много пъти икономически обосновки за това какво може да се подобри и да се намали като цена, но в България явно нещата около ДДС няма да се променят."- обясни Костадин Георгиев, зам. председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите в Монтана.

Потребителите са най- потърпевши от непрекъснатото повишаване на цените. Би ли оказало влияние евентуалното намаляване на ДДС и може ли да се очаква поевтиняване на някои стоки- това попитахме видинчани:

"Мисля, че е крайно необходимо да се направи това и се надявам в България най- после да настъпи тази социална справедливост и интеграция между правителство и хора ... Хората правят стачки- ето французите, че са толкова напред навсякъде шест месеца тия жълти жилетки не спират."

Разговаряхме и с Андрей Колев, собственик на фирма, специализирана в производството на машини за полиетиленови продукти в Монтана. 

"Хубаво е да се промени за лекарствата и за храните. Практиката в другите страни показва, че това е положително, но това трябваше да се направи по- рано. Колкото по- рано, толкова по- добре."- каза Андрей Колев

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40