Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Министерството на културата финансира проучване на крепостта Бонония във Видин

3
Снимка: Светослав Цветанов


Археологическо проучване ще бъде проведено на територията на античната крепост Бонония във Видин. За първи път работата на обекта ще се извърши с подкрепата от Министерството на културата. 10 000 лева е сумата, с която ведомството финансира археологическия екип, ръководен от доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН. Проучването е по проект на Регионалния исторически музей Видин и ще започне от 15 септември, съобщи археологът Ваня Ставрева:

"Министерството на културата наистина за първи път финансира археологическо проучване на антична Бонония, но факт е, че и за първи път Регионален исторически музей Видин направи проект, с който поиска такава финансова помощ. Така че, казвайки за първи път, на някого може да прозвучи, че досега пари не са давани, просто досега не е било търсено държавно финансиране за археологически проучвания, каквато е практиката. През тази година със съдействието, с настояването на научния ръководител доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей подготвихме проекта и той беше одобрен. Сумата не е голяма, не е това, което поискахме, но като за първа година мисля, че това е нещо чудесно, защото ще имаме възможност да започнем едни регулярни археологически разкопки..."


Археологическият обект е интересен за науката с това, че се намира в градска среда и върху него има много културни напластявания от други периоди, които също ще бъдат проучени, обясни археологът:

"Проучвайки Бонония, ние ще преминем през османския период, ще преминем през Средновековието, за да стигнем до пласта, в който се крие антична Бонония. Така че от научна гледна точка очакваме да има сериозен принос, защото границите на крепостта са горе-долу уточнени преди години, но са разкрити много малко части. Сега амбицията ни е да продължим прочуването на Кула №8, на стената до нея и евентуално да започнем разкриването на западната порта, която се предполага, че се намира в близост. С всичко това, когато се реализира, ще имаме още един археологически комплекс почти в центъра на града, който ще може да бъде социализиран и да привлича туристи."

Археолозите се надяват Община Видин отново да подпомогне проучването с работна група. Доброволци също са добре дошли.  

Целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания от Министерството на културата тази година получават още два обекта във Видинско. Това са античният град Рациария при село Арчар и некрополът от бронзовата епоха край село Балей. Работата и на тях се очаква да започне през есента.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани.  Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р..

публикувано на 19.04.24 в 17:50

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30