Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Намаляват хората в трудоспособна възраст у нас

Снимка: Радио Видин

До 5 години хората в трудоспособна възраст ще намалеят с още 163 000 души, това заяви преди дни социалният министър Бисер Петков. Поради това нова стратегия за заетостта ще отговаря на въпросите от какви обучения имат нужда работоспособните хора и как пазарът на труда да се справи с демографската криза. Според новата стратегия трябва да се синхронизират интересите на работещи и бизнес, като на първо време мерките ще бъдат обсъдени с работодателите. Междувременно от социалното министерство ще продължат с опитите да върнат на работа неактивните и незаинтересовани хора основно чрез обучения. Продължава ли  ниската раждаемост у нас да е сред основните причини за тази негативна тенденция- това попитахме Иван Нейков, бивш социален министър и директор на Балканския институт по труда и социалната политика:

"Вероятно пак ще се завъртим в старата схема, според която трябва да се раждат деца, за да има работна сила. Всъщност има няколко пътя и възможности, които все още не използваме. Една много голяма група в тази посока са хората с увреждания. Има много възможности, които и новите технологии позволяват, за да бъдат активирани хора с увреждания, които в момента само заради лошата мобилност, която им се предлага стоят извън пазара на труда."- каза Иван Нейков. През последните години в обществото ни сякаш се наложи една невидима теза, според която младите хора са виновни, че напускат страната ни, а работодателите пък са обвинявани от синдикатите, че не дават високи заплати и това е причината за този процес. Така ли е всъщност?

"Една вина няма. Нещата са до голяма степен комплексни. Една голяма част от тези хора, които ние водим като нито учещи нито работещи, те не са и в България, а някъде нещо работят в рамките на Европейския съюз."- поясни директорът на Балканския институт по труда и социалната политика Иван Нейков.

Потърсихме позиция от бизнеса в българския Северозапад. Разговаряхме с Диана Върганова, управител на Холандско- Българско смесено дружество за проектиране и производство на електронни изделия във Враца.

"Хората в трудоспособна възраст са достатъчно. Просто не им се работи. При нас, докато се раздават тези помощи на калпак, няма как да се стимулират хората да се образоват, да се приобщават и да работят. Той без нищо да прави получава едни 500 лева. Да отиде да види как се изкарват 500 лева някога в живота си."- коментира Диана Върганова.

Според министъра на труда и социалната политика Бисер Петков, фокусът на политиката занапред няма да бъде върху субсидираната заетост, защото има достатъчно заетост в реалния сектор, а по-скоро ще бъде насочена изцяло към повишаване качеството на работната сила чрез инвестиране в обучение в прибавяне на нови квалификации, на нови умения и компетентности. Според Диана Върганова, управител на Холандско- Българско смесено дружество за проектиране и производство на електронни изделия във Враца, няма реален ефект от курсовете за преквалификация. Какво ще случи след време в българския Северозапад, ако тенденцията се запази- това попитахме видинчани:

"Сигурно ще изчезнат хората от Видин. Трябва да има работещи, ама тук няма нито едно работещо предприятие. И аз самата преживях подобни неща ... Всичко изчезва от страната, особено пък в нашия район ... Когато бизнесът се научи да плаща, както плащат на запад, тогава ще им работят хората, както работят на запад."- коментираха видинчани.

Същевременно преди дни от "Евростат" съобщиха, че  трайно ниската раждаемост и по-високата средна продължителност на живота променят формата на възрастовата пирамида на Европейския съюз. Делът на възрастните хора в общото население ще се увеличи значително през следващите десетилетия, тъй като по-голямата част от поколението от следвоенния бум на раждаемостта достига пенсионна възраст. Това от своя страна ще доведе до увеличаване на тежестта за лицата в трудоспособна възраст, които трябва да осигуряват средства за социалните разходи за редица услуги, свързани със застаряващото население.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00