Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Важно ли е да гласуваме на местни избори

Снимка: Радио Видин Архив


На 27 октомври отново ще гласуваме за местна власт. На нея е възложена изключително важната задача да развива населените места и да създава по-добри условия на живот за хората в тях. Общинският съвет е местният законодател, който взема решения за посоката за развитие. От своя страна кметът ръководи общинската администрация и следи за изпълнението на взетите  решения.

Броени дни преди вота видинчани споделят, че да се гласува за местна власт е важно. Но мнозина добавят, че самите те все още не знаят дали ще упражнят правото си на глас на 27 октомври. Някои казват, че не са припознали своя кандидат, други не вярват, че с гласа си ще променят нещо. Все пак има и такива, за които няма съмнение, че това е пътят към по-доброто бъдеще:

"Важно е, но да има човек, който иска Видин да стане Видин, който беше... Младите хора не гласуват, нямат интерес, повече такива възрастни като нас... Всички кметове, които се избират не милеят за Видин, защото Видин пропадна...
Трудно е да избере човек, почти всички си дублират програмите. Лошото е, че всички обещават, никой не изпълнява. А дали ще гласувам, все още се чудя. Трябва да се гласува, въпреки че като гледам новините, информацията от различните партии, всички обещават, всичко ще направят, лошото е, че не правим рекапитулация накрая на мандата, за да видим, че ако изпълнят 1/4, е добре дошло...
Много е важно и по-важно е за кого. Защото ето спи народът, после пита защо ми е така...Ако искаме да не пропаднем съвсем, би трябвало всички да гласуват... И аз няма да ходя. Вече не е важно, защото както виждам, със смяната на всеки кмет е все едно и също, не става добро за живеене, за съжаление. Не смятам, че може да се промени нещо..."



Гласуването на избори е един от начините избирателите да участват в управлението, обясни политологът от "Галъп интернешънъл" Яница Петкова:


"Винаги е важно да се гласува, все пак това е право, от чието упражняване зависи начинът, по който желаем да се управляват нашите общини, нашата държава и дори Съюзът, от който сме част. Няма как да не гласуваме и да очакваме нашите интереси да бъдат представлявани, тоест по този начин ние изразяваме какво искаме и какво не искаме да се случи...Важно е да се упражни избор, независимо какъв, всеки сам решава за себе си дали да е за "по-малкото зло", дали го вижда като зло или като добро, но важно е да се изрази тази позиция, независимо по какъв начин. Това е нашето участие в процеса по управление на една държава, един от начините да се включим като общество. Конкретно за тези местни избори всяка една общност решава как да бъдат разпределяни нейните средства за следващите години и на кои хора да разчита, и на кои не... Българският Северозапад е един регион, в който има дълбоки проблеми и в който също ще има интерес към резултата от изборния процес. Възможно е да се очаква по-висока активност и поради по-високата ангажираност на самите участници в състезанието за местния вот, които поне по мои наблюдения показват сериозна ангажираност по места."


Решаваща ще бъде ролята на предизборната кампания, която провеждат участниците. Кампания само в интернет не може да се очаква да доведе до желания успех, обясни политологът:


"Непосредствено преди всеки избори интересът на избирателите леко се засилва, което най-вече е продиктувано от кампаниите, които провеждат партиите по места и от различни проблеми, които са забравени, а пък се повдигат непосредствено преди изборите в обществения дебат. Въпреки всичко тези избори не показват някакво изключение по отношение на самия интерес. Кампания единствено в интернет на този етап няма да има такъв успех, какъвто се очаква. Голяма част от всички жители на България и на Европа са постоянно в социалните мрежи, но и голяма част специално тук, у нас, не са. Тоест необходима е кампания, която среща избирателя с политически представители, за да се обсъдят наистина проблемите..."

В България интересът към участие в избори е един от най-слабите в Европа. Огромен проблем представлява апатията сред младите хора, добави политологът:


"В целия западен свят се наблюдава през последните години все по-сериозно отдръпване на избирателите от участие в изборите. Тоест криза на демокрацията, партиите не представляват интереса на гражданите, гражданите не се чувстват представлявани от тях...Но в България конкретно интересът към участие в изборите е един от слабите в Европа, огромен проблем е участието на младежите, което също е едно от най-ниските на нашия континент и е проблем, защото тези млади хора, които не гласуват сега, след няколко поредни избора започват да не гласуват по принцип."


Според политолога причина е липсата на интерес у младите към политиката изобщо, както и мисленето, че нищо не зависи от тях и изборите няма да доведат до никакъв резултат. Необходим е широк обществен дебат, в противен случай доверието ще продължи да пада и все по-малко хора ще отиват до урните. 



Чуйте повече в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00