Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правителството с нови идеи за подобряване живота на възрастните хора

Снимка: Радио Видин

Националната стратегия за активен живот на възрастните хора в България е публикувана в интернет за обществено обсъждане, а неин вносител е Министерството на труда и социалната политика. Мерките в нея ще бъдат финансирани от бюджетите на компетентните ведомства. Така например Министерство на културата ще предоставя финансов ресурс на отделните сценични институти за билети на преференциални цени за пенсионери за спектакли и концерти. Безплатен спорт и билети за театър са част от идеите, залегнали в стратегията от следващата година. В същото време, в демографски план застаряването на населението се очертава като дълготраен и необратим социален процес за всички европейски страни, включително и за България. Според прогнозите на ЕВРОСТАТ, делът на населението в Република България на възраст над 65 години се увеличава от 17,4% през 2010 г. и ще достигне до 32,7% през 2060 г. Текущата демографска ситуация в България се характеризира с продължаващо намаляване и застаряване на населението, ниски нива на раждаемост и високи нива на обща смъртност. Най-значимата демографска тенденция в развитието на населението е процесът на застаряване. По темата разговаряхме със Заместник- министъра на труда и социалната политика Султанка Петрова:

"На 15 март, тази година Министерски съвет прие Националната стратегия за активен живот на възрастните хора, като всъщност стратегическата цел на документа е създаване на условия за активен и достоен живот на възрастните хора, чрез осигуряването на пълноценното им участие в икономическия и социалния живот на обществото. Стратегията е разработена от междуведомствена работна група, в която са включени експерти от всички заинтересовани страни, със заповед на министъра на труда и социалната политика ... Във Видин на 50 и над 50 години процентите са доста притеснителни, като те са 50,70%. Индексът, който е включен в Националната стратегия за активен живот на възрастните хора представлява един инструмент, който ще дава възможност да се прави мониторинг на политиките, които са заложени в стратегията."- коментира Султанка Петрова и допълни, че мерките в Националната стратегия ще бъдат финансирани от бюджетите на компетентните ведомства.

В студиото на радио Видин гостува Малинка Башлийска, председател на Областния съвет на Съюза на пенсионерите "2004- Видин". Тя коментира някои моменти, които правят впечатление при първия прочит на Националната стратегия за активен живот на възрастните хора:

"Стратегията беше подложена на обществено обсъждане още през пролетта, но мина много мимоходом и не достигна до пенсионерите, не достигна и до служителите в общините и областите и информацията, която получихме беше съвсем случайно. нямат връзка управляващите с хората, които работят по определени проблеми. Стратегията е един опит да бъде пренебрегнат Закона за възрастните хора, защото в закона се регламентират нещата точно и се изразяват нещата точно. В стратегията намирам едни пожелателни условия, които не съм сигурна, че всички общински и областни управления и хората занимаващи се със социалните въпроси са се запознали и са разработили съответните мерки. Няма един конкретен отговорник за изпълнението на стратегията, а са написани 26- 27 институции и министерство, които ще работят по нея." - коментира Малинка Башлийска.

В Северозападна България има общини, в които успешно си съдействат пенсионерските организации и местната власт. Една от тях е община Белоградчик.

"Оказа се, че нашият клуб на пенсионера и клубът на инвалида са едни от най- активните в Северозападна България. Те развиват много сериозна дейност, става въпрос за непрофесионални изяви. Тези хора постоянно са на екскурзии и не спират да се движат. В началото на 2020 година предстои да преместим и двата клуба в една прекрасна сграда, където беше дома за деца без родители." - каза Борис Николов, кмет на Община Белоградчик.

В Община Ружинци продължават работата си и през новия кметски мандат с цел подобряване на живата на хората от третата възраст в региона. Това обясни Александър Александров, кмет на населеното място и допълни:

"Приоритетите са ни насочени и в тази сфера, а именно да подпомагаме живота на хората в третата възраст. Започнахме много сериозна работа още в предния мандат като създадохме три пенсионерски клуба в три различни населени места на общината, в които членуват хората от пет села и така създаваме единен организационен живот за тях."

Разговаряхме и с д-р Владимир Владимиров, кмет на Община Кула, който обясни, че в стратегията за развитие на общината е заложено изграждането на два нови Центъра за настаняване от семеен тип за възрастни хора.

Редица фактори ще определят и занапред начина на живот на възрастните хора в България. Безспорно, обаче грижата за тази част от обществото трябва да бъде една от основните задачи и приоритет на всяко правителство, независимо от цвета на предизборната бюлетина и годината, в която то идва на власт.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00