Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Малко е спекулативно, че сме искали повече пари. Искали сме повече спрямо една цена, която е индикативна"

Веселин Тодоров, "Сиела Норма": Очаквам договор с ЦИК до края на седмицата

"На нас не ни се предоставя достъп до хартията"

| Интервю
Веселин Тодоров
Снимка: БГНЕС

"ЦИК навреме стартира процедурата. Този път всичко се случва в срокове". Това съобщи Веселин Тодоров, изпълнителен директор на "Сиела Норма" - фирмата, която до момента осигурява машинното гласуване. Очаква се да го направи и за вота на 27 октомври.

"Машините са същите, принтерите са същите и софтуерът е същият. Ние не може да имаме някакви нови претенции. Претенциите ни са просто да бъде една нормална хартия". 

Преди дни Тодоров алармира, че на последните избори - през юни т.г., хартията не е съответствала на принтерите. Служебният министър на иновациите - Росен Карадимов, пък посочи, че това са спекулации, а хартията е съобразена със стандартите.

"На нас не ни се предоставя достъп до хартията по никакъв начин. Докосваме я за първи път, когато инсталираме машините в секциите. Не може да направим някаква преценка, оценка или анализ.

Когато ние доставяхме хартията - последно през октоври 2022 г, в цялата страна от 11 хиляди машини, имаше две с някакви проблеми, свързани с принтерите, не непременно с хартията. На последните избори бяха 100. Като процент проблемите растат, което означава, че всеки път хартията е може би по-лоша от предния. Говоря за последните три пъти. Не съм виждал лабораторни изследвания. Никой не ми ги дължи, но може би ги дължат на обществото. 

България не е голям производител на хартия. Трудно може да се каже, че има развита лабораторна мрежа у нас. Най-добре би било това да се отнесе в някоя от световните лаборатории, например в Тайван, където са произведени принтерите. 

В закона пише, че хартията, която се използва, е осигурена от БНБ. Приемаме, че това е някаква мярка за сигурност, въпреки че има много по-надеждни. Да кажем, че харесваме технологиите от 19-и и 20-и век и държим на тях". 

Веселин Тодоров коментира и проблема с остарялата памет на флашките на машините.

"Тези флаш памети не са много надежден носител на информация от гледна точка на архивирането й. Те могат да се ползват за някакъв период, но не за 10 или 20 години. За някои от тях минаха повече от 5 години. Според нас е задължително да бъдат подменяни. Не са много скъпи. Дори малка промяна в данните е повод за спиране на машината. Машините правят тест всеки път и ако установат дори минимално несъотвествие, отказват да работят.

Ако започнат да дефектират тези флаш памети, това е един потенциален и сериозен проблем. Може да се случи в изборния ден. На нас ни е забранено да сменяме каквито и да е компоненти, въпреки че имаме технология да сменим всички компоненти, включително и цялата машина. В момента, в който се появи такъв проблем, прекратяваме машинното гласуване в съответната секция". 

Той коментира и договорената цена с ЦИК.

"Най-добре е да сравняваме цените с аналогични услуги, които сме извършвали преди. Последните аналогични избори – парламентарни, бяха през април 2023 г., когато постигнахме някаква разумна цена. Сегашната цена е с около 100 хиляди лева по-ниска. Нашите договори са с все по-ниска цена и на фона на натрупващата се инфлация. Да кажем, че тези сто хиляди няма да се фатални и ще може да си свършим работата по на-добрия възможен начин. Малко е спекулативно, че сме искали повече пари. Искали сме повече спрямо една цена, която е индикативна, т.е. тя е някаква база за преговори. Крайният резултат от гледна точка на ЦИК е, че са успели след около 4% инфлация да направят още един процент и нещо намаление. Това ще е за сметка на фирмата и на никой няма да бъде намален хонорара".

Ползваме около десет хиляди машини, а има 12 800. Има логика да има машини във всички секции, обясни още Тодоров в предаването "Преди всички". 

"Но това е тема за размисъл на НС".

Могат да се доставят сканиращи машини, които доставят по същата технология обобщени резултати и за гласувалите на хартия, посочи още той.

"Ако говорим за нови доставки на машини, може би да се мисли в тази посока. Има немалко фирми в света, които правят такива машини. Да се гарантира и сигурността на хартиения вот така, както е сигурен машинния". 

Няма никакъв проблем от гледна точка на операционни системи и софтуер, управляващ периферията, отбеляза Тодоров.

"Процесът на удостоверяване на софтуера на машините е нещо, върху което да се фокусираме. Работим по въпроса за удостоверяването на машините".

Очаквам договорът с ЦИК да се сключи до края на седмицата, посочи той. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна