Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са големите въпроси, на които сънародниците ни в Турция настояват да получат отговори?

| Репортаж
Гласуване в Бурса
Снимка: Мария Петрова

Ще бъдат ли припознати изселниците ни в Турция от всички партии и ще ги възприеме ли българското общество като хора, които могат да играят роля за положителната връзка между страната ни и турската държава? Това са големите въпроси, на които сънародниците ни в Турция настояват да получат отговори. Изразяват също разочарование от Ахмед Доган за неизпълнени обещания десетилетия наред, както и критики към Делян Пеевски, чието поведение смятат за неетично.

Този път се наблюдава по-активна кампания в Турция на българските политически партии, разказа генералният ни консул в Истанбул.

"Интересът е значително по-голям, отколкото на предишни избори. Това е процес. При всеки следващ вот кампаниите стават по-активни. Това е един голям контингент и потенциал за гласове. Важно е да могат да стигнат до гласоподавателите и да ги мотивират". 

Кенан Йозгюр от Измир, който е от по-младото поколение изселници, каза, че те имат чувството, че са втора ръка граждани, а всъщност искат да могат активно да участват в политическия живот на страната ни:

"Редно е всяка политическа формация в България да иска да се занимава с всички граждани. Всички политически формации в България да дават шанс на българските граждани в Турция да участват активно в политиката. Хората да имат реален избор". 

Случилото се с ДПС беше обект на критики, притеснение и разочарование. В Бурса председателят на изселническата организация "Балгьоч" професор Емин Балкан разкритикува поведението на лидера на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски.

"Той ползва емблемата на партията, използва българското правосъдие, за да раздели партията на две и тя да продължи по неговите закони. Ако искаш да организираш, направи нещо ново. Това не е етично".

В Одрин реакциите за разделението на ДПС също не бяха положителни. Мустафа Акан от организацията "Балкански турци" каза:

"Всички разбраха, че някои хора с пари искат да направят нещо. Правят го по груб начин, безцеремонно и без да се вляят от мнението на хората". 

Всички хора, с които екипът ни разговаря в Одрин, Истанбул, Бурса, Измир подчертаха, че няма купуване на гласове в Турция. Някои обаче добавиха, че им е известно, че това се практикува в България и конкретно за този вот – в ромските квартали на някои градове от формацията на Пеевски.

Младите хора, които гласуват, са рядкост, но тези, които го правят, имат ясно изразена гражданска позиция. 20-годишната Зейхан, която пусна своя вот в истанбулския квартал "Авджълар" обясни защо смята правото си да гласува за ключово:

"Важно е заради бъдещето на България и на другите държави. Окуражаваме гласуването от всички хора. Те би трябвало да гласуват за нашето бъдеще".

Служителите в дипломатическите ни мисии наблюдават постепенно, но трайно нарастване на интереса към България от младите двойни граждани, дори те да не говорят български, обясни генералният консул в Истанбул Васил Вълчев. Въпросът и след тези избори остава дали техният потенциал ще бъде използван.

"Трябват повече усилия, които ниеы в рамките на възможностите ни, влагаме. Да ги приближаваме към страната. Изселниците са мост между държавите. Има много положителни страни в това  те да се оприличават с нашата страна, да бъдат използвани за различни хубави цели и проекти. Виждаме включване по различни линии, не само по време на избори. Техният интерес към страната се увеличава. Това е само положително. Трябва да го поощряваме". 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени