АФП за изборите в България: Трима ключови играчи

Снимка: БНР

В неделя в България се провеждат предсрочни парламентарни избори, които се очаква да създадат фрагментиран законодателен орган, подобно на резултата от последното гласуване през април, което остави партиите неспособни да сформират правителство, пише Диана Симеонова в репортаж за "Франс прес", озаглавен "Българските избори: трима ключови играчи".

Борисов, оцеляващият


Трикратният премиер Бойко Борисов - бивш пожарникар и бодигард - доминира в политиката на най-бедната държава членка на ЕС от десетилетие.

62-годишният консерватор подаде оставка през 2013 г. след национални протести срещу бедността, само за да се възроди отново.

Но той отказа да се оттегли миналата година пред лицето на вълната от антикорупционни протести, които обвиниха правителството му във връзки с олигарси.

Неговата партия ГЕРБ беше първа на изборите през април, но той не можа да намери партньори, с които да управлява, а обвиненията за широко разпространена корупция опетниха имиджа му като „човек от народа“ и „силната ръка“, необходима за борба с престъпността и корупцията.

За капак на всичко миналата година се появиха смущаващи снимки, на които той спи с пистолет на нощното си шкафче, а други, за които Борисов каза, че са били аранжирани, показват пачки банкноти от 500 евро, натъпкани в нощното му шкафче.

Борисов отрича всякакви неправомерни действия и напоследък се дистанцира от медиите, предпочитайки вместо това да комуникира чрез видеоклипове на живо във Facebook от пътуванията си из провинцията с джип.

Въпреки че е твърдо проевропейски настроен, Борисов поддържа добри връзки и с "големия брат" на България от комунистическата епоха  Русия, подарявайки кученце на президента Владимир Путин през 2010 г., както и със съседна Турция.

Трифонов, певецът подбудител

Слави Трифонов

Водещият на токшоу и певец Слави Трифонов, известен просто като Слави за повечето българи, вече десетилетия наред събира хиляди пред телевизионните екрани и на концертите си.

Шоуменът стана популярен за първи път в поп фолк стила, наричан "чалга",завладяващи танцови мелодии в ориенталски стил. Но 54-годишният Трифонов също издаде версии на някои от най-обичаните песни на България от времето на нейната борба за независимост от Османската империя, изпълнени с огнен национализъм.

През 2016 г. Трифонов инициира референдум за избиране на всички депутати в парламента с мажоритарно гласуване, а не от партийни листи, но тази инициатива се провали, което го накара в началото на миналата година да създаде собствена партия "Има такъв народ" (ИТН). Партията против статуквото яхна вълната от обществено недоволство, за да изненада с второто място на изборите през април и сега е на път да завърши нарвно с ГЕРБ на Борисов.

Самият Трифонов няма да се кандидатира и заяви също, че няма да става премиер.

Той също така даде да се разбере, че неговата партия няма да работи с утвърдените играчи - било то ГЕРБ или опозиционните социалисти - но ще се опита да сформира правителство с няколко по-малки формации, произлезли от протестите миналото лято.

След априлските избори Трифонов рядко се появява публично, предпочита да публикува кратки изявления в социалните мрежи и да разговаря директно с поддръжниците си.

Шоуменът, превърнал се в политик, винаги е държал личния си живот извън публичността.

Човекът, който запали фитила

Христо Иванов

Адвокатът Христо Иванов предизвика вълна от протести срещу корупцията, когато се качи на надуваема лодка миналия юли, опитвайки се да стигне до малък плаж по българското Черноморие. Въпреки че плажът е привидно публичен, в действителност достъпът до него е забранен поради близостта му до вилата на мощен политик и това предизвика сблъсък между Иванов и хората на политика по сигурността. Бруталното му отблъскване от охраната, която впоследствие се оказа платена от държавата, беше излъчено на живо в социалните мрежи, което предизвика възмущение.

Пламенен привърженик на необходимостта от реформа в българската съдебна система, която според критиците е бавна и неефективна, 46-годишният Иванов беше министър на правосъдието във второто правителство на Борисов през 2014 г. Но той подаде оставка година по-късно, след като предложението му за съдебна реформа не успя да получи необходимата подкрепа и продължи със основаването на малката дясна партия „Да, България“, която сега е част от коалицията „Демократична България“.

Подкрепена до голяма степен от десните в столицата София, „Демократична България“ вече заяви готовността си да подкрепи Трифонов за формиране на реформаторско правителство, но през април те не успяха да си осигурят мнозинство. (БГНЕС)


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

99% избирателна активност в местата за лишаване от свобода

99 процента е била избирателната активност на вота в неделя в местата за лишаване от свобода.  От имащите право на глас обвиняеми и подсъдими едва 11 души не са се отишли до урните, съобщи служебният правосъден министър.  С уговорката, че не става дума за представителна за общото гласуване извадка, Янаки Стоилов обясни как са подредени партийните..

публикувано на 16.07.21 в 18:20

Президентът призова партиите да намерят път за разбирателство

След като резултатите от изборите и разпределението на депутатските мандати в нови парламент бяха публикувани в днешния брой на Държавен вестник, президентът Румен Радев обяви, че ще свика 46-то Народно събрание на 21 юли, сряда, от 9.00 ч. Държавният глава обяви това при посещение в силистренското село Професор Иширково, където дадоха начало на..

публикувано на 16.07.21 в 13:55

Хасково има депутати в шестте парламентарно представени партии

Шестте партии, които влизат в 46-ото Народно събрание, имат представители в 29 МИР-Хасково. По двама депутати имат ГЕРБ-СДС и "Има такъв народ", ДПС, БСП, "Демократична България" и "Изправи се! Мутри вън!"  - по един.

публикувано на 16.07.21 в 09:53

Държавен вестник обнародва резултатите от изборите и разпределението на мандатите

В Държавен вестник е обнародвано решението на Централната избирателна комисия от 14 юли за обявяване на резултатите от гласуването и разпределението на мандатите в Четиридесет и шестото Народно събрание. С публикуването на официалното решение на сайта на ЦИК с окончателните резултати са ясни и броят мандати, които партиите получават. Когато..

публикувано на 16.07.21 в 08:36

В Сливенско ГЕРБ-СДС печели два мандата, ИТН -2, ДБ и БСП - по 1

В Сливенска област ГЕРБ СДС  печели два мандата, партия „Има такъв народ“ – два мандата и по един за Демократична България Обединение и БСП за България. Бившият министър на земеделието от ГЕРБ Десислава Танева влиза в 46-тият парламент, сочат данните на ЦИК за разпределение на депутатските мандати в Сливенска област. Заедно с нея в новия..

публикувано на 15.07.21 в 23:44

ДПС печели мандат в Ямбол

ДПС печели мандат в Ямбол, въпреки че за партията са пуснати едва 615 бюлетини. демократична България остава без народен представител, въпреки, че за тях са гласували 3244 избиратели, информира кореспондентът ни Даниела Костова. Разпределението на мандатите по метода Хеър-Ниймаер вкара в парламента кандидатът на ДПС Петър Чобанов с 1,53..

публикувано на 15.07.21 в 19:13

Четири политически сили си разпределят мандатите в Габрово

Четиримата депутати от Габровския район в 46-ото Народно събрание ще са от различни политически сили. След окончателното разпределение на мандатите от ЦИК става ясно, че от Габровския изборен район в следващото Народно събрание влизат по един депутат от ГЕРБ–СДС, "Има такъв народ", БСП и "Демократична България". Водач на листата на ГЕРБ по традиция е..

публикувано на 15.07.21 в 16:33

За първи път от 20 години ДПС остава без мандат във Велико Търново

Резултатите от парламентарните избори в област Велико Търново ще доведат до извънредни кметски избори в община Стражица. Кметът на Стражица Румен Павлов получи 1393 преференции и от шести в листата на БСП стана втори. За БНР той заяви:   „Сигурно няма да остана кмет, ще се възползвам от мандата. Засега такова ми е мисленето“.  Румен Павлов е..

публикувано на 15.07.21 в 16:24

Малко над 9 000 са недействителните гласове от изборите на 11 юли

9 хиляди 342 са недействителните гласове на изборите от 11 ти юли, сочат окончателните резултати от вота. В близо 3 хиляди секции в страната и чужбина се гласуваше само с хартиени бюлетини, като така са упражнили правото си на глас 298 хиляди души. Именно от тях се формира и броят недействителни гласове.  На предходните избори от 4 ти април, когато в..

публикувано на 15.07.21 в 16:03

Четири партии си разпределят мандатите в Перник

Коалиция ГЕРБ СДС, коалиция „БСП за България”, партия „Има такъв народ” и „Демократична България – обединение” вземат по един от четирите мандата в област Перник. Сигурни са имената на трима от депутатите - това са Кирил Ананиев от ГЕРБ-СДС,Стоян Мирчев от „БСП за България” и Зорница Стратиева от „Демократична България- обединение”. И тримата са водачи на..

публикувано на 15.07.21 в 15:23