Лалева заяви още, че да гласуваш – това е отговорност, защото всичко в живота ни е свързано и всеки наш личен избор се отразява на обществения живот.
"Трябва да учим младите хора в критично мислене с творчески подход по темата", смята още Лалева.
"Още не съм гласувал, но ще го направя. Може би ще е по-ниска избирателната активност", коментира пред БНР преподавателят в НГДЕК Радослав Илиев.
"Винаги има заявки, че идват нови времена и нови политици, особено сега в условията на пандемия. Но в нашия мил български случай не мисля, че идват коренно различни нови времена. Но със сигурност има нужда от продължаваща трансформация в страната.
Моите ученици заявяват обществен интерес. И това е хубаво. Но вълнението им скоро акостира в разочарование при сблъсъка с реалността...", посочи още преподавателят.
По думите му образованието у нас трябва да се превърне в национален приоритет.
"Вероятно хората у нас ще гласуват повече дори от на предишните, заради това, което се случи около гласуващите в Турция на предишния вот, може би това ще ни мобилизира повече сега, оптимист съм", посочи пред "Хоризонт" младият политолог Кристиян Стефанов от Клуба на младите политолози.
"Промяната беше заявена вече три пъти през тази година от българските граждани. Те гласуват за промяна. Тази промяна е колеблива - нейният носител се променя, но хората все пак я заявяват и я искат тази промяна.
Политическите елити, които ще вземат властта сега и ще направят правителство - от тях ще зависи много. Защото хората им гласуваха доверие и топката сега е у тях.
Ако те направят ефективни реформи и покажат, че може и по друг начин, тогава ще навлезем в нов политически етап, ако те се провалят и покажат, че хората се сменят, но системата остава същата, много хора ще се обезверят и ще затънем пак в едно 10 годишно безвремие. Докато отново се натрупат сили, за да се пожелае нова промяна", смята още Стефанов.
Още по темата в звуковия файл.
" Спекулация е твърдението за концентрация на власт в ръцете на Румен Радев, защото в Конституцията е казано ясно каква власт има в ръцете на президента ". Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, председател на Стратегическия съвет при президента и член на Инициативния съвет, издигнал кандидатурата на Румен Радев за втори президентски..
" Силите бяха неравностойни. За проф. Герджиков кампанията беше прекалено къса, а неговият противник (Румен Радев - б.р.) всеки ден се появяваше по медиите в няколко различни роли и беше обявил кандидатурата си поне година по-рано. ... Моят въпрос е защо им трябваше това, което видяхме с активностите на Бойко Рашков, при преднината, която имаше..
„Не бих казал, че съм се разочаровал. По-скоро Мрежата на изборните доброволци се разви до своя пълен потенциал, с тези 750 секции, които са автоматични за следващите избори. Дойде време да проверя дали това, в което съм инвестирал толкова години, работи без моето участие. И наистина нещата се случват.“ Това заяви в интервю за БНР сънародникът..
За голяма част от хората изборът беше предопределен. Това каза в предаването “Нашият ден“ на БНР политологът Мила Мошелова . "Видяхме, че участието в изборите беше по-ниско и от миналия път, което първоначално изглеждаше като доста ниска граница, но успяхме да слезем и под нея. Солидната преднина на Румен Радев се запази, той дори..
Румен Радев тръгна с една обиколка преднина на тези избори. През целия с мандат той беше една от най-одобряваните политически фигури.“- каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Яница Петкова , социолог от агенция „Галъп интернешънъл“. Румен Радев печели президентската надпревара с 66,7% при 99,82% обработени протоколи Хората..
"При тези избори се открои нещо, което е известно, но сега стана много релефно. Склонността политиката да се подменя с шоу изглежда добра идея, но всъщност не мобилизира подкрепа и банализира темите ". Това свое наблюдение за провелите се няколко поредни парламентарни избори и за вота за президент сподели пред БНР доц. Албена Танева, преподавател по..
"Спокойно преминаха тези избори с предизвестен резултат още преди няколко година и няколко месеца, изненади не се очакваха...", коментира пред БНР Владимир Йончев, гл. редактор на "Офнюз". " От балотажа се видя, че ДПС стана излишно и неговите гласове не могат да повлият в каквато и да е посока за избора за президент, смята Йончев. Ниска..
"Тези избори са със сигурност по-спокойно от тези през април, имаше много акции на органите на реда, много предупредителни протоколи. В избирателните секции, които ние наблюдаваме и сме определили като рискови, избирателната активност е много ниска ", каза пред БНР Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда, които са наблюдатели на..
"Не смятам, че дебатът между двамата кандидати за президент би променил нагласите на хората за кого да гласуват", каза пред БНР доцент Владислав Миланов, директор на Центъра за изследване на политическото и журналистическото говорене, преподавател в Софийския университет. Радев – Герджиков по БНТ в четвъртък от 20 часа "Защото се чува само..
" Очевидно, че сега става дума за някаква намеса, тъй като гласовете от Турция са близо 3 пъти повече от тези на изборите през юли ". Това каза пред БНР Ивайло Мирчев от "Демократична България", който ще бъде наблюдател на изборния процес в Турция на втория тур на президентските избори в неделя, 21 ноември. Той уточни, че ще бъдат няколко екипа,..
Гласуване на избиратели, поставени под карантина или изолация
Гласуване с машина
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.