Румен Радев тръгна с една обиколка преднина на тези избори. През целия с мандат той беше една от най-одобряваните политически фигури.“- каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Яница Петкова, социолог от агенция „Галъп интернешънъл“.
Хората по-скоро го припознават като свой президент и свой представител. Той успя да запази доверието, което рядко се случва в нашият политически процес – някой толкова дълго време да задържи положителната оценка на обществото. Ако процентите през 2016 бяха 59, сега са над 66. Радев по-скоро затвърждава своята подкрепа.
Очакванията за по-ниска избирателна активност от чужбина се оправдаха в сравнение с тази, която беше на първи тур.
Да, избирателната активност беше по-ниска, но този път изненади нямаше. Това е четвъртият път, в който избирателите трябваше да отидат да подадат гласа си. Имаше една сериозно натрупана умора в цялото ни общество.
Традиционно на втори тур избирателната активност у нас е по-ниска. Възможно е голяма част от избирателите да не са припознали своя президент в нито един от двамата кандидати, или пък да не са отишли да гласуват просто, защото са знаели, че единият има по-голям шанс да спечели.
Опцията “не подкрепям никого“
И този път имаше такива гласоподаватели, макар че през последните години, откакто е въведена тази опция, техният брой намалява все повече. Първият път, когато беше въведена възможността да се гласува с “не подкрепям никого“ беше точно на предишните президентски избори през 2016 г.
По мои спомени тогава около 4-5% от избирателите я избраха. Тя беше въведена точно с опитите за въвеждане на задължително гласуване, за да не бъдат принуждавани хората да избират между кандидати, които не харесват. Все по-малко хора предпочитат да дадат гласа си за квадратчето, малко под 2% на тези избори.
Чуйте Яница Петкова в звуковия файл.
" Спекулация е твърдението за концентрация на власт в ръцете на Румен Радев, защото в Конституцията е казано ясно каква власт има в ръцете на президента ". Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, председател на Стратегическия съвет при президента и член на Инициативния съвет, издигнал кандидатурата на Румен Радев за втори президентски..
" Силите бяха неравностойни. За проф. Герджиков кампанията беше прекалено къса, а неговият противник (Румен Радев - б.р.) всеки ден се появяваше по медиите в няколко различни роли и беше обявил кандидатурата си поне година по-рано. ... Моят въпрос е защо им трябваше това, което видяхме с активностите на Бойко Рашков, при преднината, която имаше..
„Не бих казал, че съм се разочаровал. По-скоро Мрежата на изборните доброволци се разви до своя пълен потенциал, с тези 750 секции, които са автоматични за следващите избори. Дойде време да проверя дали това, в което съм инвестирал толкова години, работи без моето участие. И наистина нещата се случват.“ Това заяви в интервю за БНР сънародникът..
За голяма част от хората изборът беше предопределен. Това каза в предаването “Нашият ден“ на БНР политологът Мила Мошелова . "Видяхме, че участието в изборите беше по-ниско и от миналия път, което първоначално изглеждаше като доста ниска граница, но успяхме да слезем и под нея. Солидната преднина на Румен Радев се запази, той дори..
"При тези избори се открои нещо, което е известно, но сега стана много релефно. Склонността политиката да се подменя с шоу изглежда добра идея, но всъщност не мобилизира подкрепа и банализира темите ". Това свое наблюдение за провелите се няколко поредни парламентарни избори и за вота за президент сподели пред БНР доц. Албена Танева, преподавател по..
"Спокойно преминаха тези избори с предизвестен резултат още преди няколко година и няколко месеца, изненади не се очакваха...", коментира пред БНР Владимир Йончев, гл. редактор на "Офнюз". " От балотажа се видя, че ДПС стана излишно и неговите гласове не могат да повлият в каквато и да е посока за избора за президент, смята Йончев. Ниска..
"Тези избори са със сигурност по-спокойно от тези през април, имаше много акции на органите на реда, много предупредителни протоколи. В избирателните секции, които ние наблюдаваме и сме определили като рискови, избирателната активност е много ниска ", каза пред БНР Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда, които са наблюдатели на..
"За мен е много важно да покажем отношение и да гласуваме и този път, аз вече го направих", каза пред БНР писателката Мария Лалева. Лалева заяви още, че да гласуваш – това е отговорност, защото всичко в живота ни е свързано и всеки наш личен избор се отразява на обществения живот. "Трябва да учим младите хора в критично мислене с творчески..
"Не смятам, че дебатът между двамата кандидати за президент би променил нагласите на хората за кого да гласуват", каза пред БНР доцент Владислав Миланов, директор на Центъра за изследване на политическото и журналистическото говорене, преподавател в Софийския университет. Радев – Герджиков по БНТ в четвъртък от 20 часа "Защото се чува само..
" Очевидно, че сега става дума за някаква намеса, тъй като гласовете от Турция са близо 3 пъти повече от тези на изборите през юли ". Това каза пред БНР Ивайло Мирчев от "Демократична България", който ще бъде наблюдател на изборния процес в Турция на втория тур на президентските избори в неделя, 21 ноември. Той уточни, че ще бъдат няколко екипа,..
Гласуване на избиратели, поставени под карантина или изолация
Гласуване с машина
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.