Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Румен Пандев: За да има пари за скъпите технологии, трябва да намалеят ненужните операции


Наскоро столицата бе домакин на Първата научна конференция за Централна и Източна Европа по тиреоидни заболявания, като сред основните организатори бе водещият български ендокринен хирург проф. д-р Румен Пандев. 

„Основната тема на конференцията беше с фокус тиреоидния карцином. Неговата честота е увеличена в световен мащаб, включително и у нас – над 90 процента през последните 10 години. Но в по-голямата си част той е увеличен за сметка на ниско рисковите форми“ - каза в студиото на Радио Благоевград проф. д-р Румен Пандев.  Поради тази причина  - каза той, сред участниците бяха държави, които имат ендемични райони с тиреоидния карцином като Украйна, в която заради Чернобил има най-висок индекс на тиреоидния карцином в Европа, както и Южна Корея, в която има бум на микрокарциноми в 60-те-70-те години. 

На конференцията проф. Пандев  представи българския опит в активното проследяване на пациенти с ниско рисков папиларен тиреоиден карцином без оперативно лечение. В подкрепа на изразеното мнение от проф. Пандев , че за нивото на  медицината се съди, не по броя направени операции, а колко са предотвратени той заяви: „В наша полза са много факти – България е единствената европейска държава, в която има колектив от болни с тиреоиден карцином, които не са оперирани – 63 човека след 2010 година, когато започна проектът ни с японски колеги. Например в Турция няма нито един не опериран с тиреоиден карцином и да подлежи на проследяване. В този смисъл България стои по-прогресивно. Намаляването на операциите означава спестяването на ресурс на държавата, тъй като медицината в световен мащаб става все по-скъпа. За да останат пари за скъпите технологии трябва да се намалят ненужните операции – каза проф. Пандев. 

Според него „Това е трудно да се случи у нас във всеки сегмент, включително и в ендокринологията, защото българската система е устроена на обороти. Българската здравна система не третира профилактиката. Така е устроена и затова имаме 400 болници“  - каза проф. Пандев и даде за пример Сеул, където по думите на проф. д-р Кюнг Те-зам. председател на Корейската тиреоидна асоция и Генерален секретар на Азиатската асоциация по тиреоидна хирургия и хирургия на глава и шия, на  12 милиона население има 6 университетски  болници.  В София са 26, а в страната над 36. Той посочи още, че е налице огромна административна тежест, има прекалено много структури. Проф. Пандев даде пример с Гърция, където във всеки окръг има по 1 държавна болница, в област Благоевград са 7. 

Проблемът е и социален,  и икономически – каза той,  защото  по-лесно е да има налице 1 хеликоптер, отколкото да се издържат 7 болници, но това е друг проблем. Според проф. Пандев намаляването на оборотите преминава през правила, които в държави като Австрия и Германия ги има от години - болниците, които ще работят с държавни пари, т.е. обществените пари, не могат да формират печалба. Т.е. не може в Австрия ако работите с държавните каси, които трябва да са няколко, не могат да са болници, които да са регистрирани за печалба. Затова повечето от болниците в Австрия принадлежат на църквата и тя изпълнява социална програма“ - уточни проф. Пандев.

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28