Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професор Пламен Павлов: Осъзнатото е свобода

Проф. Пламен Павлов

“Един човек, който не може да осмисли това, което става, няма как да бъде свободен. Историята, когато е вярно прочетена, вярно осмислена, може да бъде само едно упование за бъдещи резултати.“ – с тези думи на професор Пламен Павлов завършва разговорът в предаването за история и национална култура на Радио Благоевград „Изгрей зора“, излъчвано всяка неделя от 10:00 до 12:00 часа. Разговор, този път посветен на решителната за хода на Руско-Турската война от 1877-1878 година августовска битка (9-14 / 21-26 август – по „нов стил“) за прохода Шипка. Битка, предопределила не само изхода на войната, но и националното самосъзнание и памет.

След боевете при град Стара Загора, град Нова Загора село Джуранлии (днешно Калитиново), Централната османска армия (с командир Сюлейман паша) се насочва към преминаване на Стара планина. Целта е вероятно съединяване с частите при град Плевен и четириъгълника Русе – Шумен – Варна – Силистра. Състав на армията: 48 табора, 16 ескадрона и 48 оръдия, общо 27 000 войници. На 20 август, след съсредоточаване, се насочва към Шипченския проход. Разделена е на три колони: първа, с командир Реджеб паша, настъпва по линията село Шипка – вр. Малък Бедек – вр. Свети Никола и нанася главния удар; втора, с командир Шакир паша, настъпва по линията с. Шипка – вр. Свети Никола, нанася спомагателен удар; третата е общ резерв. Планът за действие предвижда фронтален удар срещу руската отбрана.

За отбрана на Шипченския проход е сформиран Шипченски отряд – войскова формация с началник командирът на Българското опълчение генерал-майор Николай Столетов. Общо 7 500 войници и 27 оръдия. Шестдневните ожесточени сражения, в които българските опълченци, доброволците – 1000, сред тях и деца от Габрово, и руските части проявяват невиждан героизъм (относително изравняване на числеността на сражаващите се е постигнато едва на четвъртия ден, когато командването е поето от генерал-лейтенант Фьодор Радецки, пристигнал в района с нови подкрепления от около 14 820 войници), са прекратени, когато турската армия, понесла тежки загуби, преустановява опитите за превземане на прохода и двете страни укрепват позициите си за отбранителни действия. На 5/17 септември 1877 г. Сюлейман паша прави още един безуспешен опит да превземе прохода...

Предлагаме Ви в звуковия файл да чуете и записа от разговора с професор Пламен Павлов за Шипченската епопея:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28

Милена Статева: Реалният живот е много по-интересен от измислените филми в Холивуд

Милена Статева е доктор по социология, социален психолог , част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя изследва темата как масовата култура, по-специално киното гледат към климатичните промени. „ Киното е изключително важно, защото то създава един балон, в който живеем и който  ни оформя като личности “  подчерта в интервю за Радио..

публикувано на 22.04.24 в 09:19

Анжела Родел: Преводачът изгражда мостове между различни култури

Анжела Родел е американка по рождение и българка по душа. Родена е в щата Уисконсин. Следва в университета в Йейл, където за първи път чува българска народна музика и тя завинаги остава в нейното сърце. От десетилетия живее в България, говори, пее и превежда от български на английски език. През 2014 година получи българско гражданство за..

публикувано на 20.04.24 в 09:36

Методи Байкушев: Нов дълг от 14,5 млн. лв. няма да увеличи финансовата тежест за хората

Поемането на нов дълг в размер до 14,5 милиона лева няма да увеличи финансовата тежест за гражданите.  В момента ние плащаме по около 340 000 лева всеки месец главници и лихви по седем кредита. Само миналата година Общината изтегли кредити в размер на 10 милиона лева. През юни месец пък предстои да погасим окончателно дълг от 2019 година. Той е..

публикувано на 19.04.24 в 13:09