Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р М. Баймакова: Симптомите на Западнонилската треска са сходни с COVID-19

Д-р Магдалена Баймакова

  Между 28 август и 3 септември тази година държавите-членки на Европейския съюз съобщиха за 37 случая за инфекция с  WNV/Западнонилска треска/ при хора. Гърция – 23, Италия 7, Испания 5 и Румъния 2. Всички случаи са съобщени от райони които са били засегнати през предишните сезони на предаване. Тази седмица два случая са съобщени от Гърция – 1 и Испания 1. Няма съобщения за случаи на инфекция с WNV или смъртни случаи при хора от съседните на ЕС страни. Има ли случаи в България със Западнонилска треска?

  „В България към  този момент няма регистрирани случаи. По данни на Европейския център за контрол и превенция на болестите през този сезон се наблюдава пик, от началото на сезона са 159 човешки случаи. В България няма регистриран случай,  въпреки, че ни сме близо до рискови зони като Гърция – особено северната и част, Румъния. Вирусът циркулира, но в периода на пандемия, тъй като повечето случаи са безсимптомни, не се търси това заболяване“ – каза в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“  гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедрата по инфекциозни болести във Военномедицинска академия – София.

  Западнонилската треска е вирусно заболяване от т.нар. трансмисивни болести. „В случая говорим заболяване, предавано чрез комари. Комарите са вектор и чрез ухапване, ако те са инфектирани с вируса, могат да заразят хората. Вирусът циркулира между комарите и птиците. Хората, които извършват надзора следят за заболели птици –гарвани, сойки, сови, ястреби, които се заразяват помежду си като предават заболяването пак  чрез комарите. Включвайки комарите в общата картина – те са малкия играч, който успява да пренесе вируса и да подържа циркулацията на вируса и съответно да заразява и хората“.

   В повечето случаи инфекцията е безсимптомна при хората. Един от пет инфектирани развива температура, поради това  може да се асоциира с летен грип, тъй като са налице сходни симптоми – температура, мускулно-ставни болни, гадене, повръщане, общо неразположение. „Някои от тези симптоми са характерни и за covid-19 и става още по трудно човек да се ориентира. Големите проблеми са свързани с неврологичните прояви – менингит, енцефалит, полиомиелит. От тези хора с невроинвазивна форма  при 1 от 10 може да се стигне до смърт. Тези, които ще оцелеят развиват продължително време остатъчни неврологични прояви – слабост в крайниците, хронична умора“.

  Лечението на заболяването не е специфично, фокусът е патогенетичното и симптоматично лечение.

  Най-важните превантивни мерки са насочени към максимално ограничаване разпространението на комарите в населените места. Мерките, които всеки може да приложи, трябва да бъдат ориентирани към предпазване от ухапване от комари. „Не трябва да позволяваме в домовете ни , в открити помещения, да се задържа вода. Когато излизаме навън, ако не сме със защитно облекло – да използваме репеленти. Ако намерим умрели птици, трябва да сигнализираме властите и да не ги пипаме с голи ръце“.

  Чуйте в звуковия файл разговора с д-р Магдалена Баймакова:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

17 април - Международен ден на хайку поезията

От 2012 година  на 17 април светът отбелязва Международния ден на хайку поезията.   Това е традиционна японска лирическа поезия, която се отличава с изключително кратко изложение. Въпреки че се състои само от три реда,  хайку може да изрази дълбочината на човешката душевност, учи ни да забелязваме наглед малките неща и случки в живота. „ Ние..

публикувано на 17.04.24 в 17:20

Проблемите с изсечените дървета в Дупница остават

В неделния ден още в ранни зори бяха изсечени 13 дървета на централния площад „Свобода“ в Дупница. Това става в присъствието на кмета на общината д-р Първан Дангов. Още преди обяд в социалните медии се появиха снимки с изсечените дървета. Хората, присъствали на това деяние, задаваха един и същи въпрос: „Защо?“. Изсичането на дърветата стана и..

публикувано на 17.04.24 в 09:32

Село Овчарци привлича туристите с красивия си център

Светещи букви на кметството, кътове за игра за децата и за отдих за възрастните, красиви дървени статуи на животни, тематична украса за всеки празник, много зеленина и цветя, са част от атрактивните нововъведения, които придават европейски вид на центъра на село Овчарци в община Сапарева баня. Според кмета Радостина Сусанина всичко това е постигнато..

публикувано на 16.04.24 в 13:45

Димитър Урдев: На жителите в община Благоевград се гледа като на брашнен чувал

На жителите в община Благоевград се гледа като на брашнен чувал – когато имаме нужда ще ги изтупаме и те ще си платят. По този начин не можем да създадем онези условия за живот, заради които бихме накарали тук да дойдат инвеститори, младите да останат и да развиват бизнес. Това е най-трудната задача - да създадем предвидима среда, в която..

публикувано на 16.04.24 в 12:29

Здравка Евтимова: Човек има най-много, когато дава

Писателката Здравка Евтимова, заедно с още известни личности от различни индустрии, бе сред основните говорители на годишната конференция TEDxAUBG в Благоевград. Тя избра да говори пред студентите от Американския университет за общественото явление „калинки“ и образованието. „Внимателно и аргументирано се стремя да стигна до извода, че явлението..

публикувано на 15.04.24 в 15:51

RIA с нов англоезичен сингъл - „INTACT"

Третият самостоятелен сингъл на RIA е англоезичен и носи името „INTACT". Музиката, текстът и аранжиментът са на RIA.  Видеоклипът е заснет от Васил Стефанов в София. В него участват Тодор Петров и Борис Божилов от „Спални места“ и китаристът Виктор Колев. Още първият сингъл на младата певица – „Нашата мечта" ѝ даде успешен старт и покори всички..

обновено на 14.04.24 в 15:37
Вяра Панталеева

Вяра Панталеева посреща пролетта с нова песен

Новата песен на Вяра Панталеева "През 100 земи" е приказен разказ приличащ на сън за личностното пътешествие, в което търсейки някого или нещо, откриваме себе си. Мистичното и приказното в музикалната форма, кореспондира с приказния изказ: „две луни“ – два лунни месеца, „сто земи“, „вдън гори‘. „огледален свят“... Пътешествието е вътре в нас..

обновено на 14.04.24 в 15:22