Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В кварталната библиотека по време на пандемична криза

Световната пандемична обстановка продължава да ни учи, че трябва да живеем нормално, въпреки сериозните предизвикателства. Факт е, че рестриктивните мерки влияят съществено и върху психичното ни здраве. За да го запазим балансирано експертите препоръчват четенето на книги. Както и взаимодействието със среда, която носи специфичното усещане за досег с изкуствата. Библиотеките са от местата, които предполагат изпълнението на тази важна, за психичното ни здраве, задача. Доколко обаче, можем да бъдем сигурни за своята здравна безопасност, когато ги посещаваме – отговорите потърсихме чрез репортерската ни проверка в няколко квартални библиотеки в Благоевград.

В каква обстановка работят библиотекарите; и има ли отлив на читатели, предвид пандемичните обстоятелства – за да потърсим отговор на тези въпроси посетихме три квартални библиотеки, част от системата на Народно читалище „Никола Вапцаров“ в Благоевград. Най-напред се озоваваме в културното поделение, позиционирано в т.нар. широк център, в близост до поликлиниката. Базата е едно от най-старите читалищни звена. В изцяло модернизирана обстановка ни посреща Мариета. Тя ни уверява, че изцяло са в синхрон със санитарните препоръки, които не пречат посещаемостта в библиотеката дори да се увеличи. 

Според председателя на читалищното настоятелство, Васил Новоселски, за да се поддържа и възпитава духът както на подрастващите, така и на по-големите, е необходима и адекватна околна среда. Особено когато става въпрос за опазване на книжовното богатство, съчетано в днешните времена и със сериозен санитарен контрол.

В този библиотечен център ни уверяват, че са спокойни за здравето на посетителите.

Какво обаче е състоянието на звеното в един от по-отдалечените райони, кв. Еленово. Там ни посреща Веси.  А модернизирането на базата се набива веднага на очи. Според нея и в период на икономическа стагнация може да се постигне положителен ефект и реновиране без много средства.

Веселина е категорична, че младите хора, въпреки обвиненията че не четат, напротив – обичат литературата, и то на хартиен носител.

Факт е, че библиотеката като институция вече променя визията си. И е напълно резонно предвид времето на новите технологии и различната социална среда. От благоевградското читалище обаче са категорични, че не трябва да се забравя и първоначалната база, върху която започва надстройката. Усилията им са насочени и към модернизиране на  районната библиотека в старинния квартал Вароша, но запазвайки автентичния й дух.

Чуйте в звуковия файл репортажа на Бойка Браткова:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Анжела Родел: Преводачът изгражда мостове между различни култури

Анжела Родел е американка по рождение и българка по душа. Родена е в щата Уисконсин. Следва в университета в Йейл, където за първи път чува българска народна музика и тя завинаги остава в нейното сърце. От десетилетия живее в България, говори, пее и превежда от български на английски език. През 2014 година получи българско гражданство за..

публикувано на 20.04.24 в 09:36

Методи Байкушев: Нов дълг от 14,5 млн. лв. няма да увеличи финансовата тежест за хората

Поемането на нов дълг в размер до 14,5 милиона лева няма да увеличи финансовата тежест за гражданите.  В момента ние плащаме по около 340 000 лева всеки месец главници и лихви по седем кредита. Само миналата година Общината изтегли кредити в размер на 10 милиона лева. През юни месец пък предстои да погасим окончателно дълг от 2019 година. Той е..

публикувано на 19.04.24 в 13:09

Великденски акции в Кочериново

Великденски инициативи организират от „Заедно за успех“ в Кочериново. По традиция екипът на сдружението обединява усилия заедно с учениците от Средно училище „Христо Ботев“ в града. В навечериeто на светлия празник в арт работилниците деца и младежи ще изработват креативни изделия, с които ще се включат в благотворителния базар. Това..

публикувано на 19.04.24 в 11:29

Фотоизложба в защита на човешките права

„Без расизъм в изборната кампанията за Европейски парламент” – това е призивът на най-новата инициатива на  сдружение „Мулти култи колектив“. Основната цел е да се повиши осведомеността и да се посочат вредните последици от расизма в различни социални аспекти, включително като предизборен политически инструмент в българските политически..

публикувано на 19.04.24 в 10:40

Модернизират детската градина в Брезник

Модернизация на образователната среда в детска градина “Брезица” в град Брезник предстои да бъде извършена. Целта е постигане на високо ниво на енергийната ефективност и близко до нулевото потребление на енергия. Финансирането е по инвестиционен проект, който вече е одобрен и предстои реализацията му. „Това е един дълго чакан и желан проект от..

публикувано на 18.04.24 в 13:38

17 април - Международен ден на хайку поезията

От 2012 година  на 17 април светът отбелязва Международния ден на хайку поезията.   Това е традиционна японска лирическа поезия, която се отличава с изключително кратко изложение. Въпреки че се състои само от три реда,  хайку може да изрази дълбочината на човешката душевност, учи ни да забелязваме наглед малките неща и случки в живота. „ Ние..

публикувано на 17.04.24 в 17:20

Проблемите с изсечените дървета в Дупница остават

В неделния ден още в ранни зори бяха изсечени 13 дървета на централния площад „Свобода“ в Дупница. Това става в присъствието на кмета на общината д-р Първан Дангов. Още преди обяд в социалните медии се появиха снимки с изсечените дървета. Хората, присъствали на това деяние, задаваха един и същи въпрос: „Защо?“. Изсичането на дърветата стана и..

публикувано на 17.04.24 в 09:32