Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа"

Без пластмасови продукти за еднократна употреба – коментари по пътя


От 3 юли в Европейския съюз влезе в сила директива за опаковките, която прекратява използването на пластмасови продукти за еднократна употреба в общността. Това са еднократните прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки, пластмасовите дръжки за клечки за уши, както и пръчки за балони.

Целта на европейската директива е да се намали замърсяването с пластмаса.

В България, за да влезе в сила забраната, първо трябва да се приеме съответната наредба. Очаква се това да стане до началото на месец септември, поясниха от Министерството на околната среда и водите.

Според Елеонора Йосифова от екологичното сдружение „За Земята“ има голяма вероятност тази забрана да не влезе в сила в България дори и през септември. „Министерството на околната среда и водите все още не е излязло финално с нормативната наредба, а и като цяло е препоръчително първо да приключат всичките количества, които вече са заредени, и след това да се премине постепенно към прекратяване на употребата им, така че няма как да изчезне веднага тази еднократна пластмаса. Много ни се искаше България да е по-амбициозна и постепенно и да не чакаме последния момент, а да преминем към търсене на алтернативи за това как да прекратим ползването на тези еднократни пластмасови продукти“, каза Елеонора Йосифова.

Тя информира, че сдружението „За Земята“ редовно организира акции за почистване в различни точки на страната. „През 2018 година организирахме последната подобна акция в Национален парк „Пирин“. Всяка година по 4-5 тона боклуци се събират от стотина човека, които редовно се събират по нашите чистения. Основна част от боклуците са бъркалки, чашки, опаковки от различни храни и бутилки. Това е показател какво хората използват в ежедневието си и кои са отпадъците, за които трябва да мислим как да се справим“.

Собствена забрана за използване на пластмасови продукти въведе още през 2018 година Ски център – Банско. По този начин Ски центърът стана първото място в Европа, казало „не“ на пластмасата, Според директора Иван Обрейков това се е приело добре от посетителите. „Някои хора си носеха пластмасови бутилки. Беше много неприятно да ги намираме по пистите, но постепенно хората свикнаха. Излиза по-скъпо, по-трудно е снабдяването /със стъклени бутилки/, тъй като нямаме големи помещения, където можем да складираме и те да са отопляеми, а и стъкленият амбалаж трябва да се плаща предварително. Ние дори имаме много хубаво лого – „Еco friendly resort“, така че отдавна сме влезли в тези норми, приветстваме и новите решения. Вече за нас е минало това нещо и просто се учудваме колко леко стана, с известни трудности, но пък ефектът е много голям и много хора приветстваха това наше решение“, сподели директорът на Ски зона – Банско Иван Обрейков.

Според мнозина собственици на магазини и заведения от района на Банско и Разлог забраната за използване на пластмасови продукти за еднократна употреба ще оскъпи предлаганите услуги и цената на стоките, което може да доведе до отлив на клиенти. Това според тях е притеснително, особено на фона на другите проблеми в бранша, които произтичат от пандемията от коронавирус. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28