Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паркът за мечки край Белица отваря врати за посетителите от 14 април

Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да бъде отложено, тъй като през други години това се случваше на 1 април. Една от  най-дълго спящите мечки е Йета. Миналата година тя е била непробудна цели 165 дни, тази година също ще бъде рекордьор по зимен сън.

„След събуждането от зимния сън всички мечки са доста по-бавни и летаргични. Започва се със захранването, като количеството е съвсем малко в началото на пролетта. Много хора си мислят, че когато мечката се събуди от зимен сън е много гладна, това не е съвсем така. Тъй като през цялата зима тя не се е хранила, метаболизмът й е бил забавен, затова и количеството храна, с което започваме тук в парка, е минимално – около 4-5 килограма на ден, най-вече зелени салати и сезонни плодове. През есента количеството храна е четворно по-голямо“, съобщи за Радио Благоевград Вили Тричкова, ръководител отдел „Посетители“ в Парка за мечки.

През този сезон се следи поведението на мечките, месец след събуждането им се прави и годишен медицински преглед.

Посетителите не трябва да очакват да видят всичките 15 мечки още в първите дни след отварянето на мечото селище. Част от обитателите му все още може да са в бърлогите си или на усамотени места. Тази година голяма част от мечките са спали в естествени бърлоги,  които те сами си правят.

„Любопитно е, че обикновено те правят бърлогите си в корените на дърво, за да бъде бърлогата по устойчива. Тя е около 3-4 метра и затова мечките не се виждат, когато спят в нея. Те си застилат дъното на бърлогата с листа или със слама, която е предоставена от гледачите“, допълни Вили Тричкова.

Според нея, обикновено мечките лягат през октомври месец и стават през март - април, тоест спят зимен сън около 5-6 месеца. Някой от тях понякога излизат за кратко извън бърлогата през зимата, но е възможно мечките да не излизат въобще и да не се хранят.

„Най-важното за този сезон е, че вече всички мечки спаха зимен сън. Това е изключително радостно за нас. Миналата година, най-младите мечки не успяха да заспят зимен сън. Новите мечки, които пристигат при нас, също не заспиват първата година. Сега заспаха и най-младите мечки Рико и Теди. Интересното е, че те в един и същи ден легнаха в бърлогите си и почти в един и същи ден се събудиха. Предполагаме, че това се дължи на тяхното добро приятелство“, сподели още ръководителят на отдел „Посетители" в парка за мечки край Белица.

Работното време на парка в началото на новия сезон е от 12 ч. на обяд до 18 ч. Започва се с намалено работно време, за да се даде време на мечките да станат по-активни. Относно новите изненади за посетителите, ще има такива, но те ще бъдат съобщени, когато му дойде времето.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Вили Тричкова:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антоанета Богданова

Антоанета Богданова: Не можем повече да отлагаме реформата за изчислението на такса смет

През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До  юни ще има  стратегически  документ  от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..

публикувано на 15.04.25 в 10:47

Читалището – минало и настояще

От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в  за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на  живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..

публикувано на 14.04.25 в 12:27

„Занаят фест“ отново ще гостува в Благоевград

Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..

публикувано на 14.04.25 в 09:20

18-годишни пътуват безплатно в Европа с DiscoverEU

В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания.  Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..

обновено на 11.04.25 в 20:07
Андрей Ковачев

Европарламентът настоява за защита на българските малцинства в Сърбия и Косово

На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..

публикувано на 11.04.25 в 11:48

Симеон Славчев: България трябва да бъде активна в търсенето на мир

В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..

публикувано на 11.04.25 в 11:42
Даниел Лорер

Даниел Лорер: След Еврозоната идва големият разговор за бъдещето на Европа

Европейският съюз навлиза в нова, дълбоко трансформационна фаза. Заради военните конфликти, променящия се световен ред и отслабващите външни гаранции за сигурност, Европа е принудена да търси ново самоопределение – не просто като икономически съюз, а като геополитически субект. В този процес отворените врати ще са малко, но важни.  България, за първи..

публикувано на 11.04.25 в 11:34