От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло.
"Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности.
Книгата е резултат от дългогодишната работа на д-р Стела Ненова, главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.
„Читалището през целия ход на своето развитие има отношение към съхранението на фолклора, като артефакт в музейните експозиции, които читалищата започват да правят в началото на 20 век и много активно с етнографски сбирки през 30-те години, по-късно и през втората половина на 20 век. А това опазване като жива практика на фолклора започва да се случва през втората половина на миналия век, когато фолклорът отмира като културна система сред самите общности“, разказа Стела Ненова, като поясни, че именно в този исторически момент на естествена „забрава на фолклора“, читалището започва да съхранява опитността на възрастните хора, носители на умения като свирене и пеене, пазители на обичаи и обредност.
За читалищата от възникването им до днес, като пазители на богатото ни културно наследство е разговорът на Агнес Манова с д-р Стела Ненова.
Отношението на хората към астрологията днес варира от безрезервна вяра до пълното й отричане. Със „звездната наука” сериозно се занимавали много видни учени. Например Исак Нютон успешно е съставял хороскопи. Джордано Бруно, Николай Коперник, Галилео Галилей, Йохан Кеплер и още много други известни астрономи са били също и изкусни астролози...
Днес отбелязваме Томина неделя. Всяка година празникът се пада на различна дата, отбелязва се в неделята след Великден. Като всеки празник, така и този се свързва с определени традиции, поличби и забрани. Вярва се, че ако тежко болен у дома изяде боядисано яйце, осветено в църквата, той скоро ще се излекува от болестта си и няма да боледува..
Над 700 участници очакват в санданското село Струма за фестивала „Фолклор с приятели“. В подготовка е поредното, трето издание на пролетния музикален фестивал. Община Сандански, Кметство - с. Струма и НЧ “Никола Вапцаров 2005” очакват почитателите и пазителите на българското народно творчество да си дадат тази цветна фолклорна среща...
Окръжен съд-Кюстендил започна работа по пореден образователен проект, насочен към децата и подрастващите. Сега съдебната палата си партнира с немската с нестопанска цел „Харта 22“ и вече проведе първата си среща с ученици . Темата на проекта е „Свободата да знаеш“ и поставя акцент върху човешките права на подрастващите в контакт със социалните..
"В политиката е напълно нормално да се прави анализ след първите 100 дни управление. В стабилна политическа среда този период често е съпроводен с известен толеранс към новото правителство. В българската реалност обаче – както ясно се вижда – настоящият кабинет нямаше комфорта на този толеранс. Вместо това бе изправен пред цели два вота на недоверие,..
Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..
2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...