В края на лятото Стоян Цанев представя 20 картини в нова изложба, приютена от бургаската галерия „Пролет“. Те могат да се видят до 25 октомври.
Излъчват типичната за създателя им смелост и свобода на изразяване, неподвластна на времето вече толкова десетилетия. Художникът завява, че за това допринася и академичното му образование в Полша. Защото той е там точно в онези години, когато тук са най-големите гонения. И така от стремежа винаги да бъде в центъра на нещо, което бълбука, на атмосфера, при която се създава европейска култура, знаковият артист отдава дължимото на опита:
Стоян Цанев е носител на престижната награда "Захари Зограф", връчвана традиционно от гилдията на най-изявените художници.
Димо Колибаров представя изложба „Графика“ навръх 60-та си годишнина. Откриването е днес от 17 часа в галерия "Пролет" . Творецът е утвърдено име в графиката и екслибриса, с многобройни награди и признания както в България, така и в чужбина. Неговите творби се отличават с дълбока символика, майсторско владеене на техниките и богатство на..
Отличаващи се с модерно мислене творби, са сред наградените в тазгодишното издание на литературния конкурс за любовен разказ на името на бургаския писател Атанас Радойнов. В деветото издание на „Млад разказвач“ взеха участие автори от цялата страна. Равносметката показва, че тази година повече дами и по-малко младежи се осмелили да..
Възпоменателна сребърна чаша на опълченец, участвал в боевете при Шипка, е представена в Историческия музей в Бургас. Редкият по рода си предмет е изложен по повод националния празник Трети март. Чашата е от масивно сребро и тежи 72 грама, съобщи главният уредник Иванка Делева: „Тя е една от няколкото запазени сувенирни чаши,..
Център „Алеф” удължава срока за получаване на творби в дванадесетото издание на Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена” до 1 април 2025 година . До промяната се стигна поради големия интерес и многобройните запитвания от страна на учители и ученици в страната и чужбина. В конкурса могат..
Културата и светът не са разпокъсани, а представляват едно цяло, смята известният литературен критик и журналист Митко Новков и го показва чрез последната си книга „Вслушвания“. Тя съдържа дванадесет културологични и литературоведски есета, които обхващат широк спектър от теми – от Античността до съвременността, от митологията до модерната..
Премиера на оперетата "Царицата на чардаша" от Имре Калман предстои на сцената на Държавна опера-Бургас тази сряда, 26 февруари. Режисурата е на Александър Текелиев, а зад диригентския пулт застава Иван Кожухаров. За костюмите се грижи Яна Дворецка. Хоровият състав ще бъде с диригент Александър Чепанов, а автор на хореографията е..
Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио . На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години..
Премиера на оперетата "Царицата на чардаша" от Имре Калман предстои на сцената на Държавна опера-Бургас тази сряда, 26 февруари. Режисурата..
Димо Колибаров представя изложба „Графика“ навръх 60-та си годишнина. Откриването е днес от 17 часа в галерия "Пролет" . Творецът е утвърдено име в..
Културата и светът не са разпокъсани, а представляват едно цяло, смята известният литературен критик и журналист Митко Новков и го показва чрез..