Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протест и контрапротест в село Крушаре, блокадата на пътя Сливен-Ямбол продължава

Снимка: Стоян Радев, БНР




Протест и контрапротест се проведоха снощи в сливенското село Крушаре. Живеещите в селото поискаха протестиращите, които блокират пътя Сливен – Ямбол вече 12 ден да се оттеглят защото търпят икономически загуби, а при протестиращите на пътя се появи друга група, която част от блокиращите обявиха за политизирана и бяха категорични, че напускат блокадата. Така ситуацията придоби неочакван обрат и настроенията в лагера на протестиращи срещу мерките на правителството за ограничаване на Африканска чума по свинете придобиха друга окраска. 

Новата група, която пристигна при основното ядро протестиращи се появи с хоругви и свещеник, и хора познати като участващи в различни протести и каузи. На въпрос, защо сега са се появили след 12 дни блокада на пътя Сливен-Ямбол жена от новите протестиращи обясни:

"Бяхме в селата Мрамор, Белозем, Момино,  Костинброд, бяхе по други села"

Красимира Лефтерова от сливенското село Базаджии, която през цялото време бе на блокадата изрази огорчение от развитието на ситуацията.

"Малко се политизира, тук съм да отстоявам правата си, а се получи - грабнахме вълната"

Желязко Христов и Стефан Стефанов, които също са от първия ден на протеста и бяха решили дори да си запалят фермите, ако ветеринарните власти влязат в тях да им унищожат животните обявиха, че се оттеглят.

"Защото се яхна вълната, отива към политически цели, ние животновъдите се оттегляме"

Организаторът на протеста Валентина Василева обяви, че очаква подкрепа от новата група, а не политически послания.

"Всеки е свободен да изразява мнението си."...

В по-ранен час жителите на село Крушаре се събраха в центъра на селото, за да поискат от държавата да отстрани от пътя протестиращите. Кметът на селото Димо Станков призова хората от блокадата:

"Призовавам ги. Аз съм ходил и там на място при тях, но там нямас кого да разговаряме и не са от село Крушаре. Събират се от други веста и не знам защо го правят"

Жителите на Крушаре коментираха, че част от произведената продукция вече се е развалила, а селото най-много е пострадало покрай кризата с африканската чума по свинете. 

Въпреки призивите и на държавата, и на жителите на Крушаре блокадата на пътя Сливен – Ямбол остана през нощта и няма яснота до кога ще продължи.

Чуйте повече в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Променят времетраенето на светофарите в Айтос

От днес в 10 часа влизат сила промените в светофарната уредба на кръговото в Айтос, съобщават от общината. Във връзка със сигнали на граждани за светофарната уредба на кръговото кръстовище на ул. "Славянска", ул. "Хаджи Димитър" и ул. "Гарова" в град Айтос, ще бъдат променени І, ІІ и ІІІ циклограми на пешеходния поток и завиващите на дясно в едно и..

публикувано на 25.04.24 в 07:21

Ето къде няма да има ток днес

Поради извършване на ремонтни дейности по електросъоръженията днес от 09:00 ч до 13:00 ч без ток ще бъдат клиентите от гр. Поморие, ул. "Европа" № 37, 39, 40, 42, 43, ул. "Крайбрежна" № 73, 81, ул. "Огоста" № 3, 4, 5, ул. "Тимок" № 14, 20, 24, 26, 35, ул. "Тутхон" № 1. Без захранване ще бъдат и хората в гр. Средец, бл. АПК вх. 4 от 9 до 17 часа. Със..

публикувано на 25.04.24 в 07:13

Планова техническа профилактика на предавател на БНР Бургас

Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни днес за района на Малко Търново.  Причината е редовната годишна профилактика на предавателя на честота 98,9 MHz.  Програмата на общественото радио няма да може да се слуша ефирно в споменатия район днес от 9:00 до 17:00 часа.  Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта binar.bg.

обновено на 25.04.24 в 06:59

Арменската общност в Бургас отбеляза 109 години от геноцида

Бургас почете 109-ата годишнина от геноцида над арменците, извършен в пределите на Османската империя през 1915 година. Присъстваха десетки граждани и общественици.  Пред църквата „Сурп Хач“ в центъра на Бургас прозвучаха химнът на Република България и този на Република Армения. Слово произнесе общинският съветник Мадлен Мутафян: "На този ден е..

обновено на 24.04.24 в 18:37

Питат в анкета жителите на „Възраждане“ искат ли етажни паркинги

Община Бургас предлага на жителите на „Възраждане“ идеи за изграждането на етажни паркинги на 5  възможни свободни терена. Това са: Локация 1: между ул. „Дебелт“ и ул. „Цар Калоян“, ул. „Любен Каравелов“ и ул. „Васил Левски“; Локация 2: между ул. „Дебелт“ и ул. „Цар Калоян“, ул. „Ал. Стамболийски“ и ул. „Сливница“; Локация 3: между ул...

публикувано на 24.04.24 в 14:29

Искат църковен съд за двама свещеници

Свещеници от Сливенска епархия с писмо до Светия синод, в което искат църковен съд спрямо двама свещеници, единият от които е и епархийски избирател. В писмото са описани всички нарушения, които двамата са извършили, плюс участието им във фирми и дружества в нарушение на Устава на Българската православна църква. В писмото се..

публикувано на 24.04.24 в 14:17

Рибари протестираха срещу забраната за улов на бяла мида

Безпрецедентна забрана за улов на бяла мида променена от един на три месеца предизвика недоволството на рибари и рибопреработвателни предприятия по Южното Черноморие. Забраната влиза в сила от 1-ви май. Днес близо 100 представители на бранша от Южното Черноморие протестираха пред сградата на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в Бургас..

публикувано на 24.04.24 в 13:58