Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Научният център ПланетУм отвори врати в Бургас

В петък и събота ще работи с вход свободен

| обновено на 30.10.20 в 16:56

Най-новата бургаска атракция - Научен център "ПланетУм", отвори врати днес. Заради ситуацията, това се случва без официална церемония. Центърът очаква първите си гости, като в петък и събота входът ще е свободен, съобщи управителят на центъра Ивелина Мишева. 

"Посетителите могат да се запознаят с 20 образователни и интерактивни инсталации, които по интересен и вълнуващ начин, децата и техните родители, могат да научат повече за точните науки, технологиите, подводната археология и астрономията. Инсталациите могат да бъдат привлекателни и интересни за хора от всички възрасти. Засегнати са няколко науки - физиката, химията... Могат да бъдат полезни, както за малките деца и учениците, но така и за големите, също да изпробват своите познания."

Голямото човешко пътешествие във времето е представено в три експозиционни зони - "Иновации", "Енергия" и "Откривателство", в които инженерните и природни науки стават по-привлекателни и разбираеми. Възможност за изнесени уроци по физика, химия и различни експерименти предоставя СТЕМ зоната (Science - Technology - Engineering - Mathematics) в "ПланетУм".

В Научния център най-малките откриватели могат да се превърнат в капитани на подводница в зона за активна игра, която пресъздава морско дъно с много риби и корали. 

"Много атрактивна инсталация е атмосферния водолазен костюм, с който посетителите могат да изпробват какво усилие представлява на водолазите да се движат на много големи дълбини. Другото, което може да се изпробва е микроскопът с няколко проби. Посетителите могат да видят неща, които с простото човешко око няма как. Също водовъртеж могат да си направят, който е много атрактивен за децата особено. Имаме и много други инсталации свързани с енергията."

"ПланетУм" отваря в 10 часа. Работното му време е до 18.30. Почивните дни в зимния период са понеделник и вторник.

В настоящата ситуация, достъпът в Научния център ще е контролиран, за да не се запълва с посетители повече от 30 % от капацитета му. На входа/изхода има дезинфектант, вътре може да се влиза само с маска. Всеки ден в "ПланетУм" ще се извършва двуразова дезинфекция - от 13.30 до 14 часа, когато няма да се допускат посетители, и след 18.30, тоест след края на работния ден.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Краеведът Соня Кехлибарева: На Великден старият Бургас ухаел на козунаци и печено агнешко

Краеведът Соня Кехлибарева представи лекция на тема „ Великденските празници и тяхното отбелязване в миналото в Бургас" в Етнографския музей.  Тя се организира във връзка с реализацията на образователна програма и осъществяването на амбицията музеят да бъде място, където хора, разполагащи с интригуваща информация, да представят своите изследвания в..

публикувано на 17.04.24 в 12:39

Забавна игра ще съпътства тази година цветното изложение „Флора“ в Бургас

Забавна игра ще съпътства тази година цветното изложение „Флора“ в Бургас. Флаери, свързани със събитието, се намират от днес в няколко културни обекта в града, както и в автобусите на градския транспорт, съобщават от Общината.  След като ги откриете и попълнете данните си в брошурите, може да ги пуснете в кутии, които ще бъдат поставени на централния..

публикувано на 16.04.24 в 15:47
Стара картичка от Великден. Лична колекция на Соня Кехлибарева

В Етнографския музей разказват как в Бургас са посрещали Великден

Публична лекция, посветена на  Великденските празници и тяхното отбелязване в морския град в миналото, ще поднесе  Етнографския музей в Бургас . Тя е насрочена за  днес  от 17:30 часа, в презентационната зала. Темата ще поднесе  Соня Кехлибарева, която е краевед, изследовател на историята на стария Бургас. Събитието се организира във връзка с..

обновено на 16.04.24 в 10:43

Ивайло Димитров изработва фотоалбуми и бюджетни подаръци

ДОБРОТО е около нас и може да предизвика добро! Това го доказа фейсбук групата "Купи подарък от майка на дете с увреждане". В нея майки на деца с увреждания показват снимки на ръчно направени от тях сувенири, подаръци, ръкоделия, плетива, а който желае може да си закупи. Участват и социални предприятия и хора с увреждания. В подкрепа на групата..

публикувано на 14.04.24 в 17:30

Анна Йончева - фотографът, който разказва за "различните" деца на България

Анна Йончева е фотограф, който организира редица благотворителни каузи. Тя иска и знае как да направи света по – добър и действа в тази посока с ентусиазъм и постоянство. Чрез благотворителни базари реализира идеята за поставянето на люлки за деца в инвалидни колички, помага за създаването на специална база за терапия с коне „Ахил“ и..

публикувано на 14.04.24 в 16:00

Вера Гиргинова обича да кара кайтсърф, да готви и да пътешества в Южна Франция

Вера Гиргинова е оперна прима, сопрано. Интересното за нея е, че е архитект, а след това завършва Музикалната академия и започва активно да се занимава с музика. Всъщност музиката е част от живота й още от дете. В семейството им те са три сестри и трите се занимават с музика, въпреки че родители им са архитекти по професия. В детската..

публикувано на 14.04.24 в 14:00

Директорът на градската библиотека Яна Кършийска искала да стане ветеринарен лекар

Не съм изневерила на библиотеките, откакто съм завършила образованието си, но като малка мечтаех да стана ветеринарен лекар. Това призна в предаването "Детско царство" директорът на градската библиотека Яна Кършийска. Пред водещите на 14 април Атанасия Петрова и Иво тя разказа, че отначало е работила в окръжната библиотека, по-късно известна като..

публикувано на 14.04.24 в 09:30