Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лични лекари искат и амбулаторният лист за болница да е електронен

Все още има проблеми с е-направлението за лаборатория и специалист

Снимка: pixabay

Лични лекари одобряват въвеждането на електронното направление за хоспитализация, но настояват това да важи и за амбулаторния лист за постъпване в болница.

Припомняме, че от 1 август направлението за хоспитализация е електронно. „Вече съм изпратил трима-четирима пациенти в болници по този начин, нямал съм проблеми. Това улеснява и нас и пациентите“, посочва джипито и председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас д-р Петко Желязков. Той и колегите му обаче имат забележки по отношение на амбулаторния лист, който придружава документацията за постъпване в болница.

Този амбулаторен лист още се разпечатва, а когато всичко е електронно не би трябвало да продължаваме да трупаме хартия – ние нямаме стаи, където да ги съхраняваме. Здравната каса иска да има подпис на пациента, въпреки че в аптеката се взимат лекарства за 2000 лв и няма подпис“

От сдружението ще поставят въпросът за дигитализацията на документа пред здравната каса. Джипита в Бургас все още имат софтуерни проблеми с направленията за преглед при специалист и за изследвания в лаборатория. Това зависи от софтуерните фирми, а не всички са подготвили програмите. 

 „Все още ние не можем да видим изследванията, за които сме изпратили пациентите в лабораториите и консултациите за специалист. Би трябвало да можем, защото всички качват в тази информационна система и аз като натисна един бутон трябва да видя изследването от лабораторията и консултацията при тесния специалист, но не се виждат. Трябваше от 1 юни всичко да е готово, а вече става трети месец има проблеми“, посочва д-р Желязков.

Постъпването в болница вече става по-бързо, спестява време и на пациентите. Те трябва само да кажат своето ЕГН на регистратурата.  На ниво здравни заведения обаче също отчитат известни проблеми с нововъведението.

„Някои от тях са от системата, а други са свързани с непознаване още на продукта, но мисля, че като го усвоим много ще ни помага“, казва управителят на болницата в Карнобат д-р Николай Колибаров.

По думите му затрудненията са частични, системата работи и постоянно се ъпгрейтва. 

Повече чуйте в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Ангелов

Здравната комисия с извънредно заседание заради ситуацията с коклюша

Данни за разпространението на инфекцията коклюш у нас и информация във връзка с починалите от болестта две бебета в Кюстендил ще бъдат представени пред парламентарната Комисия по здравеопазване, на извънредно заседание . Депутатите ще изслушат ресорния министър, главния държавен здравен инспектор, директорите на агенция Медицински надзор и на..

публикувано на 23.04.24 в 08:43

Нови четири деца от Бургас са диагностицирани с коклюш

Нови четири деца от Бургас са диагностицирани с коклюш, съобщиха от Регионалната здравна инспекция. С тях регистрираните случаи на инфекциозното заболяване в областта от началото на годината до сега стават общо десет.   „Положителните резултати на четирите деца са потвърдени от лаборатории в града в петък следобед. Днес колегите от..

публикувано на 22.04.24 в 13:33

Млади лекари преглеждаха в с. Дебелт

Над 80 профилактични прегледа извършиха от  Сдружение на “Младите лекари” в с. Дебелт. Сред тях е имало 75%  жени, и 25% мъже, като с редната възраст е била 73 години. Раздадени са множество информационни материали. С провеждането на подобен тип акции, Сдружение “Младите лекари” продължава да поддържа опазването на здравето с навременни, регулярни..

публикувано на 22.04.24 в 12:16

В общинската болница в Елхово търсят лекари

Липсата на лекари е основен проблем за съществуването на общинската болница в Елхово. Лечебното заведение  е в добро финансово състояние, през годините е оборудвано и с нова техника. Общината отпуска достатъчно средства за  Многопрофилната болница „Св. Иван Рилски“, но проблемът е в липсата на лекари, кзаа кметът на общината Петър Гендов..

публикувано на 22.04.24 в 07:15

18 общини и 9 болници са част от стратегията за интегрирана здравна грижа за деца

18 общини и 9 болници са част от стратегията за новия модел на интегрирана здравна грижа за деца в Югоизточния регион, в който община Бургас е водеща. Той бе представен в Бургас и е част от Концепциите за интегрирани териториални инвестиции.  Участват два университета – този в Стара Загора и университет "Проф. д-р Асен Златаров“. Три основни..

публикувано на 19.04.24 в 15:21

Пилотно в Бургас: Телемедицина в действие /ВИДЕО/

Около 2000 потребители на осем социални услуги в Бургас могат да се консултират със специалисти чрез станция за телемедицина. Това може да става от домовете им чрез таблети и видеовръзка с лекар. Инициативата е на общината и действа пилотно в морския град. „Здравейте, аз съм д-р Стамен Пишев от ДКЦ 1 и днес ще ви консултирам, може да..

обновено на 18.04.24 в 15:25

Предлагат създаване на система с GPS устройства за хора с деменция в Бургас

Предложение за създаване на система за предоставяне на GPS устройства на хора, страдащи от деменция е внесено за разглеждане в Общинския съвет в Бургас.  Докладната записка е на общинския съветник от Продължаваме Промяната – Демократична България д-р Мартин Кръстев. Предложението е насочено и към хората със заболявания, водещи до проблеми с..

публикувано на 17.04.24 в 12:38