Маргарита Петрова е актриса и драматург, но и керамик по призвание. Тя се впуска през 2009 г. в глиненото предизвикателството. В началото се занимава с правеното на керамика съвсем на шега, но с годините не спира да експериментира с глината в различни форми и визия. Участва в различни арт форуми, води работилници за малки и големи и следва любовта си към изкуството.
"Аз винаги съм обичала да правя нещо с ръцете си и преди повече от 10 години мой приятел, който е керамик ме провокира да започна да работя с глина. През 2010 г. се осмелих да покажа мои неща на арт форум и това бяха първите ми стъпки в грънчарството. Обичам да правя чаши, чинии, пластики. Трябва да е нещо по голямо, където можеш да имаш размах, като вихър!"
Маргарита Петрова е впечатлена от бусинската керамика и много иска интересът към нея да се възроди. Село Бусинци е известно с една от най-старите керамични школи в България. Бусинци продавали своите произведения не само в България, но и Сърбия, Гърция, Цариград, Сирия, Египет, Тунис. Бусинска керамика има в Лувъра и Музея на човека в Париж, в Бритиш мюзиум в Лондон, музеи в Италия, Япония, Китай, Индия, Австралия и дори на Канарските острови.
"Това място трябва да бъде възродено, защото то прославяло България в целия свят. В тази керамика има пъстрота от керамични техники, за пхората ще е любопитно да разберат повече за това изкуство! Допирът със земята е нещо много лично и много истинско, а когато седнеш на грънчарското колело, това завихряне те води до състояние на медитация и се потапяш в една велика магия!"
И така Маргарита Петрова Тя е реализирала участия в много занаятчийски форуми, а също е провеждала ателиета по грънчарство и арт терапевтични сесии с глина. Гостува и в Бургас два поредни уикенда с проекта си „Традиции – да играем с глина“. Изложбата на направеното може да видите в специална изложба в Центъра за съвременно изкуство и библиотека на 1 април.
снимки: творчески работилници по проекта "Традиции - да поиграем с глина" в Центъра за съвременно изкуство и Библиотека в Бургас
Над 100 участници ще покажат своите умения в сферата на цветарството, флористиката, ландшафтната архитектура, ботаниката и всичко свързано с отглеждането на растителност, поддръжка на градината и арт труд в 40-то издание на Национална изложба на цветя "Флора" Бургас. Цветното изложение започва на 26 април и ще продължи до 6..
Един от най-обичаните родни таланти - Стефан Илчев посреща Възкресение във Виена. Причината – завръщането му към оперното пеене. В австрийската столица роденият в Бургас изпълнител черпи опит от извора за новата си роля в операта „Веселата вдовица“. Въпреки че е завършил оперно пеене, той е от хората, които обичат постоянно да се развиват...
Чаровният модел и управител на модна агенция Ваня Маринова от седмица вече има ново амплоа – на майка. Първородната й дъщеричка Доника дойде на бял свят на 7-ми април в София, с тегло 2 килограма и 990 грама и ръст 50 см. „Не знам дали ще се занимава с мода, но има манекенски размери“, пошегува се бургазлийката. Първите орисници..
Освен смирението и вярата, трапезата също се е превърнала в ключова за Великден. По какъв начин можете да превърнете блюдата за неделния ден в истинска наслада за сетивата? Коя е най-лесната рецепта за козунак и какво още може да сготвим? Готвачът и шоумен Ути Бъчваров съветва: „ Най-лесната рецепта за козунак е да намерите..
Как да опазим морското дъно показват ученически проекти по легороботика. Специализираният фестивал се проведе уикенда в Бургас с участието на ученици от 18 населени места в страната. Своебразните домакини от ОУ „Ал. Г. Коджакафалията“ участваха с два отбора. Проектът на четвъртокласниците показва различните зони на океана. Подобно бе и участието на..
Радослава Вълканова е един от най – известните флористи в Бургас. Тя разказва, че работата й с цветя е започнала случайно, но после се е превърнала в професия. Това, което прави, за нея е предизвикателство и я вълнува и днес. Работата й никога не е скучна, защото и дава възможност да реализира различни идеи и винаги да бъде различна...
Цветница е подвижен християнски празник, който се отбелязва както в православната, така и в католическата и протестантската църкви една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден. На този ден в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Пак за здраве се..
Над 100 участници ще покажат своите умения в сферата на цветарството, флористиката, ландшафтната архитектура, ботаниката и всичко свързано с..