С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата.
Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат данните на Световен фонд за изследване на рака, Лондон.
Специалистът по меланом и кожни тумори – онкохирургът доц. д-р Ива Гаврилова, д.м. – ще преглежда в Бургас, по покана на Комплексния онкологичен център. Тя ще проведе индивидуални консултации на 12 април, събота, от 8:00 до 18:30 часа в МЦ "Вяра и Надежда".
„Часовете са вече заети, но обмислям нова дата през юли и в разгара на лятото.“, каза за БНР Бургас доц. Гаврилова.
Меланомът е сериозно, но вече лечимо заболяване, особено когато е открит навреме.
„Ранната диагностика и профилактиката са водещи. Най-важното е да се използва силна слънцезащита, препоръчвам 50+ фактор. Дори и през есента и зимата хората трябва да използват такива продукти, закупени от аптечната мрежа, за да предпазят кожата си от изгаряния от лъчението на Слънцето, което с годините става все по-силно. Друг вариант за защита са дрехите, направени от слънцезащитни материи, които се продават в спортните магазини.“, съветва доц. Гаврилова.
По последни данни, от 2016 година, когато последно е правено такова проучване, в България са заболявали повече от 600 човека годишно, но според наблюдения на експерти, броят е вече около 1000 на година.
По-застрашени да се разболеят от рак на кожата са хора със светла кожа, очи и коса, с повече бенки и множество слънчеви изгаряния във времето, както и любителите на солариумите, които доказано нанасят вреда. Сред рисковите групи са и професии със засилено излагане на ултравиолетова радиация, като строителни работници, земеделци, спасители; любителите на походи в планината и спортовете на открито.
Прегледите в Бургас ще се извършват с дерматоскопи, с които ще се проследи състоянието на кожата и на бенките на пациентите, които вече са си записали час за консултация при доц. Гаврилова.
Повече за защитата, превенцията, лечението и самия преглед – чуйте в звуковия файл:
Намалява се таксата за престой в болница до десет дни. Здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден, вместо досегашните 5 лева и 80 стотинки. Решението на правителството е публикувано в Държавен вестник, предаде БТА. Таксата за посещение при личния лекар или при специалист не се променя и остава в размер на 2,90 лв.
В Сливен от днес стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..
Повечето лични лекари работят без медицински сестри, съобщи д-р Петко Желязков председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас. Хроничен е недостигът на здравни работници, категоричен е той. Приходите по Здравна каса не позволяват осигуряването на нормална заплата за медицински сестри, посочи д-р Петко Желязков:..
Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница „Св. Йоан Рилски“, най- рано след месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения. В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник. В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане Както БНР съобщи, състоянието..
Тестовете на Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти. Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..
По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас в деня на здравния работник. Джипитата намаляват, а средната им възраст, която в момента е 55 години, се увеличава, посочи д-р Желязков:..