Българите от чужбина, които учат в университетите в страната са много сериозен ресурс, чрез който може да се преодолее демографската криза, както и да се реши проблемът с липса на работната ръка. Това мнение сподели в Бургас Райна Манджукова, директорът на Изпълнителната агенция за българите в чужбина, по време на заседание на Съвета на ректорите на ВУЗ-ове.
„Предимно младежи от историческите общности от Украйна, Молдова, Сърбия и Македония се възползват сега от Министерско постановление №103, което позволява българи от чужбина да учат във висшите учебни заведения у нас.
Ширещото се в общественото пространство разбиране, че младите хора само напускат България - далеч не е вярно. Работим с няколко неправителствени организации, сдружения и групи на млади хора, които са се върнали в България и искат да живеят, и да работят в страната.
В средата на юни Министерският съвет ще приеме програма на Министерството на труда и социалната политика, с работното заглавие „Избирам България“. Тя е на стойност 60 млн. лв. Насочена е към създаване на условия за завръщане в България. Не само за тези, които са заминали и ще се завръщат в България, но е и към историческите общности. Ще бъде създаден универсален портал, в който всеки ще може да намери информация за всичко, което го интересува. Например, за един е важно да знае дали има детски градини, там където иска да работи, друг го интересува дали ще му се признае стажът. Всички стъпки в тази прогама ще бъдат свързани и с образованието“, посочи още Райна Манджукова.
Професор Христо Бозов, ректорът на Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен Златаров“ даде примери за български студенти от Европа, избрали да учат в Бургас, но таксите за тях са високи, уточни той.
„При последното откриване на академичната учебна година в БДУ, от името на чуждестранните студенти говори Калина, която е родена в Париж. Майка ѝ и баща ѝ са лекари, които са се преместили да работат във Франция преди повече от 20 години. Така Калина идва да учи в Бургас. Имаме студенти от САЩ, Канада и плащат по 10 000 евро, защото искат да учат медицина. Трябва да се помисли за това - техните семестриални такси като българи да се изравнят с тези, на другите български студенти, защото са двойно по-ниски, то за тях ще бъде едно голямо облекчение. Университетът ще загуби, но държавата ще спечели.“
Ректорът на Бургаския свободен университет проф. Милен Балтов посочи, че винаги е давал за пример модела на финансиране, въведен от Община Бургас, в последните 10 години.
„Независимо дали университетите са частни или държавни, финансирането е директно към студентите и докторантите.“
Паралелно с това Министерството на образованието и науката изпълнява и Националната програма "Популяризиране на българското висше образование и улесняване на достъпа за кандидатстване на лица от българска народност, живеещи в чужбина, за обучение в български висши училища".
Саша Буланова от 12.б клас на ПГСАГ „Кольо Фичето“ – Бургас е тазгодишният стипендиант на Камара на строителите в България – Областно представителство Бургас. Стипендията е традиционна и се връчва всяка година на зрелостник на гимназията, показал отлични успехи по време на професионалното обучение. Тя получава 1000 лв., с които ще продължи..
Отлично представилите се младежи в курса по роботика към Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ получиха своите сертификати. Учениците, които имаха амбицията да навлязат в света на футуристичната наука бяха близо 20. „Националната програма „Образование с наука“ е предназначена за ученици, които имат изявени качества в..
Седмокласниците се явяват на национално външно оценяване по математика. Изпитът започва в 9:00 часа, а тестът съдържа общо 23 задачи. От тях 20 са с четири възможности за отговор, от които само един е правилен. Общо три от задачите са със свободен отговор, в който учениците трябва да опишат и аргументират изпълнението на определената задача, съобщиха от..
Разработването на теза по разказа на Йордан Йовков „Серафим“ затрудни част от бургаските седмокласници. Задачата беше от НВО по български език и литература, което премина днес. Учениците трябваше да направят и преразказ на произведението "Урок по японски" на Виктория Бешлийска. Тези, които излизаха от училище"Св. Кирил и Методий" споделиха,..
Експозиционен център "Флора"- Бургас ще бъде домакин на годишното модно ревю на специалност „Моден дизайн“ към Националната художествена академия и нейния филиал в града. Събитието е от 19.00 часа. Акцентът е върху колекциите на дипломиращите се бакалаври и магистри, които представят 130 различни визии. Темата тази година е „КРЪГОВРАТ“ и включва..
3701 седмокласници от Бургаска област ще се явят на национално външно оценяване по български език и литература днес, съобщи вр. изп. длъжността началник на РУО Бургас Валентина Камалиева. Изпитите ще се проведат в 99 училища в областта. За сигурността при провеждането им ще следят 1466 квестори. Седмокласниците ще работят п о вариант 2...
Завършилите средното си образование през 2025 година 3500 ученици от Бургаска област трябва да заплатят здравните си вноски за своя сметка до започване на работа или на учебната година във висшето учебно заведение, в което ще продължат своето обучение, напомнят от териториалната дирекция на НАП в Бургас. Само за Община Бургас това трябва да направят..