Програмата на Международния фестивал за съвременно изкуство "Вода" е с нови дати. Заради неблагоприятните метеорологични условия събитията, които трябваше да се проведат в Дупката на площад „Тройката“, ще бъдат преместени на 12, 13 и 14 октомври. Това съобщиха организаторите от Сдружение Танц БГ. Все пак една част от предвидените срещи с творци ще се състоят още тази седмица, съобщи хореографът Петя Стойкова:
"На 8 октомври ще представим концерта на уникалния български музикант KAN WAKAN в пространството на "Модерен театър" от 20 часа. Той живее в САЩ, има изключителни успехи. Музиката му е включена в сериала "Игра на тронове". По улиците на Бургас може да срещнете един странен човек, който държи на кокалчето на ръката си пръчка. Това е Давид Шомло от Унгария. Той въвлича публиката в спонтанни пърформанси, които са изключително органични и природни, бих казала. Може да го видите и пред дома на НХК след 17.30."

Що се отнася до основната част на програмата, която е предвидена да се състои в Дупката, Петя Стойкова коментира:
"Необходимо ни е време, за да подготвим терена за посетители и да ви покажем това уникално място така, както сме мечтали и планираме вече няколко месеца."
Всички събития от програмата са с вход свободен, добави Стойкова.

НОВИ ДАТИ след дъжда
Вход: свободен
08 октомври, 20.00 -21.00 - Концерт на KAN WAKAN, България/САЩ, Клуб “МОДЕРЕН ТЕАТЪР”
ПРОГРАМА В ДУПКАТА
12 октомври, 2025
Отваряме вратите в 18.00!
19.00 – 20.00 ч. – симфоничен концерт на ORCHESTRA LUMINA, България
19.30 ч. – 20.00 ч. - ПОЛЕ, танцов спектакъл-флашмоб, Компания ДЮН и доброволци
13 октомври, 2025
18.00 – 20.00 ч. - LIVE TRANCE CIRCLE, интерактивен музикален пърформанс на Театър на сетивата-София
20.00 - 21.00 ч. – SYNERGIES, визуален пърформанс с участието на публиката, колектив SCENOCOSME / Франция
14 октомври, 2025
През деня
ГРАДСКИ УТОПИИ – намеса в градска среда от Театър на сетивата – София
Открий в пространството на града и в Дупката един загадъчен и силно символичен персонаж!
18.30 – 19.30 ч - HOUSE OF HEART, интерактивен пърформанс на Дария Пугачова, Украйна
20.00 -21.00 ч - УСТОЙЧИВОСТТА НА ПРИРОДАТА, 3D мапинг от Adistu & Particules, Румъния/България
ВСЕКИ фестивален ден
18.00 - 22.00 ч - открий в пространството на ВОДА :
MIST & WHITEOUT & HABITAT от Абел Корински/Германия , ВОДНА КРИЗА от Венелин Шурелов/България, ЛЕНДАРТ от Анатоли Ванчев/България, ЛАЗЕР ИЗКУСТВО от Николай Матев/България, ГРАДСКИ РАЗГОВОРИ от Христина Дечева/България, творби от Artspace Luna_колектив, Стойко Даскалов, Симеон Шивачев, Йосиф Аструков, Мария Байчева и др.
Програмата на “ВОДА” и допълнителна информация можете да откриете в страницата на фестивала www.waterfestival.bg
Фестивал „ВОДА“ се организира от Сдружение ТАНЦ БГ и Фондация “Бургас 2032” с финансовата подкрепа на Община Бургас, Министерство на културата и Институт Лист – Унгарски културен институт София.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Община Бургас и по Национален план за възстановяване и устойчивост по процедура BG-RRP-11.021 – Схема за безвъзмездна помощ „Ново поколение местни политики за култура за големи общини
Събитие в подкрепа кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата 2032
Повече чуйте в звуковия файл.
Изложбата „Звездни катедрали“ на Георги Динев изгражда свят, в който цветът е архитект, а светлината – строител на невидими вселени. Неговите катедрали – едновременно ефирни и заземени – се издигат като мостове между небето и земята, между духовното и материалното, между търсенето на смисъл и ежедневната реалност. Това са творби, рисувани през..
В галерия „Ателие“ на Националната художествена академия - Филиал Бургас ще бъде открита днес изложбата „60 години образование по дизайн в НХА“. Експозицията ще бъде открита от 17:30 часа. Изложбата е съставена от подбрани студентски проекти, изпълнени през последните десет учебни години – дипломни и семестриални проекти в рамките на различни..
Освен Самуел Мануелян, който пише текста и музиката, в основата на създаването на песента е Борислав Бояджиев-Борче. Негови са аранжиментите. Вальо Данев участва с китара, а беквокал е бургазлийката Марияна Добрева-Велева. Челистът Иво Александров също се включва в проекта. Филмът продължава своя път към зрителите с две прожекции в киното..
Танцова формация "Петлите" ще представи спектакъла си на 20-ти ноември от 19.00 часа в зала "Тончо Русев" на Културен дом на НХК. Гости на концерта ще бъдат Школата по народно пеене “АЕДА” - Сливен, Танцов състав "Златен пламък" - Бургас и Школата за български и гръцки танци "БУРГОС" - Бургас. Спектакълът ще разкаже за българските тертипи и..
Бургаското списание "Море" бе удостоено с престижната награда "Златно перо", по време на тържествената церемония по връчване на годишни награди на Съюза на българските журналисти. Тя се състоя в Първо студио на Българското национално радио, когато бяха връчени отличия в различни категории. Наградата за „Море” е по случай неговата 45-годишнина...
Дони участва в спектакъла „Две обиколки на парка“ и пише музиката за него. Комедията ще се играе тази вечер от 19 часа на сцената в дома на НХК. Спектакалът е на театър "Българска армия". Пиесата е на Мърей Шизгал. Освен Добрин Векилов-Дони в ролите блестят Стефка Янорова, Георги Кадурин, Поли Недкова и Георги Къркеланов. Спектакълът..
Бургаският куклен театър замина за Мальо, където ще бъде представен спектакълът „Нестинари“. Пред шведска публика представлението ще се играе два пъти на 18-ти ноември от 13:00ч. и 18:00 ч. на сцената на Театър Barnens Scen. Стъпвайки на вековния ритуал „Нестинари“ изгражда модерен и мащабен спектакъл, който носи посланието за колективното..
Освен Самуел Мануелян, който пише текста и музиката, в основата на създаването на песента е Борислав Бояджиев-Борче. Негови са аранжиментите. Вальо..
Танцова формация "Петлите" ще представи спектакъла си на 20-ти ноември от 19.00 часа в зала "Тончо Русев" на Културен дом на НХК. Гости на концерта..
В галерия „Ателие“ на Националната художествена академия - Филиал Бургас ще бъде открита днес изложбата „60 години образование по дизайн в НХА“...