Българските лекари настояват държавата да създаде механизъм за контрол от страна на пациентите върху лечебните дейности, които получават, за да няма говорене, че болниците източват здравната каса.
Те настояват и за повишаване на здравните осигуровки, за създаване на стимули за младите лекари и за медицинските сестри, които в момента са двойно по-малко от лекарите, което е сериозен проблем за ежедневната работа. Това каза д-р Николай Брънзалов, председател на съсловната организация.
Това са само част от темите, които ще обсъждат над 300 делегати от страната и чужбина на Седмия конгрес на Българския лекарски съюз, който започна в петък в курорта "Св. Константин и Елена" край Варна.
Бюджетът за здравеопазване за 2026 г. реално не се различава от предходните, каза още Брънзалов. Според него по темата с планираните допълнително 260 милиона евро за заплати от републиканския бюджет има много неизяснени въпроси. Освен младите лекари, са упоменати и медицински сестри, акушерки, лаборанти, дентални лекари, а не са ясни критериите, по които ще се работи, посочи Брънзалов и подчерта, че заплатите са ангажимент на мениджърите на лечебните заведения, а не на съсловната организация. Приветстваме това, че ще има допълнителни средства в системата, но все още има много въпроси, каза Брънзалов.
В работата на форума участва и министърът на електронното управление Валентин Мундров, а днес се очаква и участието на министър Силви Кирилов.
Университетската многопрофилна болница за активно лечение – Бургас дава възможност на 15 лекари да започнат своята специализация. Предложението е насочено основно към новозавършили медици, които все още не са избрали конкретна област за професионално развитие. Конкурсът е отворен за всички с придобита квалификация „магистър по медицина“...
Бургас ще се присъедини към инициативата „Мустак рън 2025“ – кампания за профилактика на простатата и насърчаване на грижата за мъжкото здраве. Събитието ще се проведе на 29 ноември едновременно в София, Варна, Пловдив, Плевен и Бургас. Мотото на инициативата е „Пусни мустак – направи си преглед – бягай на Мустак рън 2025!“. Целта е да се повиши..
43-годишна жена от Бургас успя да стане майка въпреки тежко автоимунно заболяване. Диагнозата с истемен лупус еритематозус е поставена от детски ревматолог, когато е на 16. Оттогава, до днес тя преминава през всички възможни лечения, които медицината познава. Лупусът е автоимунно заболяване, което може да засяга различни органи и системи...
От няколко години Комплексният онкологичен център в Бургас се включва в световната инициатива Мовембър.Тя е насочена изцяло към профилактиката на мъжкото здраве. Здравното заведение организира безплатни профилактични прегледи, които ще се провеждат след предварително записване и тематична среща днес с известни уролози.Кампанията е..
В Поморие днес предстои кръводарителска акция. Тя се организира от Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас, съвместно с Община Поморие. Всеки, който желае може да се включи, за да помогне на човек в нужда. Кампанията ще започне в 9 часа в читалище „Просвета 1888“ и ще продължи до 14 часа. Организаторите напомнят, че..
Комплексният онкологичен център – Бургас се включва в световната инициатива МОВЕМБЪР, посветена на превенцията на заболяванията, засягащи мъжете. Целта на кампанията е да насърчи грижата за мъжкото здраве и да повиши информираността за важни теми като рака на простатата и тестисите, както и психичното здраве. Статистиката сочи, че мъжете живеят средно..
Ремонт и модернизация на детското отделение предстои в общинската болница „Св. Иван Рилски“ в Елхово. За дейностите са необходими над половин милион лева, като по- голямата част вече са осигурени по съвместен проект с община Бургас. Детското отделение на елховската болница разполага с 10 легла, като тук се приемат пациенти и от населени..
Бургас ще се присъедини към инициативата „Мустак рън 2025“ – кампания за профилактика на простатата и насърчаване на грижата за мъжкото здраве. Събитието..
Университетската многопрофилна болница за активно лечение – Бургас дава възможност на 15 лекари да започнат своята специализация. Предложението е..