Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2020 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Βούλγαρος αθλητής με "εισητήριο" για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο 2020

Φωτογραφία: αρχείο

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής στη Στουτγάρδη, το οποίο είναι και πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του χρόνου, ο βούλγαρος αθλητής Ντέιβιντ Χανταλστόουν πήρε τη δέκατη θέση στο σύνθετο ομαδικό και κέρδισε ποσόστωση για τη Βουλγαρία στους αγώνες του χρόνου. Ο Ντέιβιντ Χανταλστόουν γεννήθηκε το 2000 στη Χάγη, στην οικογένεια βουλγάρας μητέρας και αμερικανού πατέρα. Στο ντεμπούτο του σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα το 2014 πήρε τη 12η θέση στο σύνθετο ατομικό. Τέτοια επιτυχία η Βουλγαρία δεν είχε τα τελευταία χρόνια, μετά το τέλος της σταδιοδρομίας του Γιορντάν Γιόβτσεφ. «Μπράβο στον Ντέιβιντ και στην ηγεσία της βουλγαρικής ενόργανης γυμναστικής!», έγραψε στο Facebook ο υπουργός Νεολαίας και Αθλητισμού Κράσεν Κράλεφ.

Περισσότερα στην κατηγορία

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ ξεκίνησε με νίκη στη Βιέννη

Ο καλύτερος βούλγαρος τενίστας Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ νίκησε τον Καρέν Χατσάνοφ από τη Ρωσία με 7-6(6), 6-3 στην αρχή του τουρνουά τένις στη Βιέννη, που είναι της κατηγορίας АТР 500. Στον επόμενο γύρο ο Ντιμιτρόφ θα αντιμετωπίσει τον νικητή από τον..

δημοσίευση: 10/27/20 5:29 PM

Ο Στοΐτσκοφ υποψήφιος για το dream team όλων των εποχών

Ο θρύλος του βουλγαρικού ποδοσφαίρου Χρίστο Στοΐτσκοφ έχει προταθεί σαν ο καλύτερος αριστερός επιθετικός στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Η υποψηφιότητα αποτελεί μέρος της πρωτοβουλίας της γαλλικής France Football για τον καθορισμό της ιδανικής..

δημοσίευση: 10/20/20 10:21 AM

Ο μοναδικός Βούλγαρος στην ιστορία του NHL υπέγραψε νέο συμβόλαιο

Ο Αλεξάνταρ Γκεοργκίεφ υπέγραψε νέο συμβόλαιο με την ομάδα της National Hockey League - New York Rangers, ανέφερε το Associated Press, σύμφωνα με το βουλγαρικό ειδησεογραφικό πρακτορείο BTA. Το συμβόλαιο είναι για 2 χρόνια. Ο τερματοφύλακας,..

δημοσίευση: 10/16/20 9:51 AM