Podcast στα ελληνικά
Μέγεθος κειμένου
Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Η Βουλγαρία φεύγει από το Τόκιο με έξι μετάλλια

Τα γενναία κορίτσια μας αγωνίστηκαν για τα Ολυμπιακά μετάλλια και έδωσαν ένα μάθημα στο έθνος μας

Πριν από σχεδόν έναν μήνα, η χώρα μας έστειλε για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο τη μικρότερη αντιπροσωπεία της από τη «Μελβούρνη 1956» - μόνο 42 αθλητές.

Την πρώτη μεγάλη έκπληξη έκανε η Αντοανέτα Κοσταντίνοβα η οποία με ακριβές μάτι και ακλόνητο χέρι κέρδισε ασημένιο μετάλλιο στο αεροβόλο πιστόλι 10 μέτρων στο τουρνουά αθλητικής σκοποβολής. Η Βουλγάρα έμεινε ένα βήμα μακριά από δεύτερο μετάλλιο, τερματίζοντας τέταρτη στον τελικό του πιστόλι 25 μέτρων.

«Χαίρομαι που σήμερα ήταν η μέρα που ο Θεός είπε: «Ορίστε, υπάρχει ένα μετάλλιο και για σένα» είπε η Αντοανέτα Κοσταντίνοβα μετά την κατάκτηση του μεταλλίου.

Η Ταϊμπέ Ουσεΐν κέρδισε χάλκινο ολυμπιακό μετάλλιο στην πάλη, κατηγορία έως 62 κιλά. Σε μόλις 56 δευτερόλεπτα νίκησε την αντίπαλή της Λιουμπόφ Οβτσάροβα από τη Ρωσική Ολυμπιακή Επιτροπή.

«Είμαι πολύ χαρούμενη, ακόμα δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω τι έχω πετύχει. Δεν ξέρω για το Παρίσι - υπάρχει χρόνος» είπε η Ταϊμπέ Ουσεΐν μετά τη νίκη.

Στην επιτυχία την ακολούθησε η Εβελίνα Νικόλοβα η οποία επίσης στην πάλη έναντι σε Ρωσίδα αθλήτρια πήρε το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο για τη χώρα μας στο Τόκιο.

«Είχαμε προετοιμάσει προηγουμένως την τακτική για τον αγώνα με τον προπονητή και όλα πήγαν σύμφωνα με το σχέδιό μας» δήλωσε η Εβελίνα Νικόλοβα που για πρώτη φορά συμμετέχει σε Ολυμπιακούς Αγώνες στην κατηγορία έως 57 κιλά για την νίκη της έναντι της Βαλέρια Κόμπλοβα.

Ιστορικό μπορεί να αποκληθεί το χρυσό μετάλλιο της Ιβέτ Γκοράνοβα στο καράτε, όχι μόνο επειδή το άθλημά της συμπεριλήφθηκε στο Ολυμπιακό πρόγραμμα για πρώτη φορά. Η Ιβέτ έγινε επίσης η Βουλγάρα αθλήτρια που κέρδισε χρυσό μετάλλιο μετά τον θρίαμβο της Ρουμιάνα Νέικοβα στην κωπηλασία στο Πεκίνο το 2008.

«Βίωσα πολλές στερήσεις, πολλή δουλειά, πολλά συναισθήματα. Προσπαθούσα συνεχώς να είμαι στην κορυφή και να μην δίνω σημασία στην αρνητική ενέργεια» δήλωσε η Ιβέτ Γκοράνοβα μετά τη νίκη επί της Ανζέλικα Τερλούγκα από την Ουκρανία.

Η πυγμάχος Στόικα Κράστεβα κέρδισε επίσης μετάλλιο πρωταθλήματος. Στην κατηγορία της έως τα 51 κιλά, νίκησε την Τουρκάλα Μπουσέ Τσακαρόγλου με πλήρη δικαστική ομοφωνία.

«Η πρώτη σκέψη που μου πέρασε ήταν: Η μικρή Βουλγαρία τα κατάφερε! Ελπίζω ότι αυτό θα είναι ένα παράδειγμα για όλους τους νέους αθλητές να συνεχίσουν να προσπαθούν μέχρι να πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους» δήλωσε η αθλήτρια, η οποία είχε εγκαταλείψει το άθλημα, αλλά επέστρεψε στο ρινγκ το 2018 για να πραγματοποιήσει το ολυμπιακό της όνειρο.

Την τελευταία ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων, η εθνική μας ομάδα ρυθμικής γυμναστικής έδωσε ένα χρυσό τέλος στη βουλγαρική συμμετοχή στο Τόκιο. Η Σιμόνα Ντιάνκοβα, η Στέφανι Κιριάκοβα, η Μαντλέν Ραντουκάνοβα, η Λαόυρα Τρατς και η Έρικα Ζαφίροβα ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο συγκεντρώνοντας 92.100 πόντους. Τα κορίτσια μας έπαιξαν εξαιρετικά και κέρδισαν το πιο πολύτιμο βραβείο που μέχρι τώρα μας έλειπε σε αυτό το άθλημα.

«Μας είναι δύσκολο να σκεφτόμαστε, πόσο μάλλον να μιλάμε. Το όνειρο έγινε πραγματικότητα!» ήταν τα λίγα λόγια που είπε η αρχηγός της ομάδας Σιμόνα Ντιάνκοβα. Και η προπονήτριά τους Βέσελα Ντιμιτρόβα είπε: «Πιστέψαμε, ονειρευτήκαμε, θέλαμε να γίνουμε οι πρώτες με χρυσά μετάλλια για τη Βουλγαρία στην ιστορία του αθλήματος».

Η Βουλγαρία αποχωρεί από τους Ολυμπιακούς Αγώνες με έξι μετάλλια - τρία από τα οποία χρυσά, καταλαμβάνοντας την 30η θέση μεταξύ όλων των εθνών στον κόσμο. Και με περηφάνεια για τα επιτεύγματα πολλών ακόμη αθλητών – του Γιόσιφ Μιλαντίνοφ που έγινε ο πρώτος Βούλγαρος κολυμβητής που έφτασε στον τελικό αγώνα, της Μποριάνα Καλέιν στη ρυθμική γυμναστική, του Μποζιντάρ Αντρέεφ στην άρση βαρών, του Γκεόργκι Βαγγέλοφ στην πάλη, της Πολίνα Τρίφονοβα στο πινγκ-πονγκ και των βετεράνων στους Ολυμπιακούς αγώνες - Μαρία Γκρόζντεβα - σκοποβολή και Ιβέτ Λάλοβα - στίβος.

Φωτογραφίες: epa/bgnes, ΒΟΕ, αρχείο

Μετάφραση: Άιλιν Τόπλεβα

Περισσότερα στην κατηγορία

Ο Κάρλος Νασάρ με χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Άρσης Βαρών

Ο Κάρλος Νασάρ κέρδισε χρυσό μετάλλιο στο τουρνουά για το Παγκόσμιο Κύπελλο Άρσης Βαρών, που φέτος διεξάγεται στο Πουκέτ της Ταϊλάνδης. Ο Βούλγαρος έγινε πρωταθλητής ανδρών με συνολικά 396 κιλά στην κατηγορία των 89 κιλών.   Στο αρασέ ο 19χρονος..

δημοσίευση: 4/8/24 9:16 AM
Κουμπράτ Πούλεβ

Ο Κουμπράτ Πούλεβ κέρδισε τον παγκόσμιο τίτλο στο μποξ

Ο βούλγαρος μποξέρ Κουμπράτ Πούλεβ κέρδισε τον διεθνή τίτλο της Παγκόσμιας Ένωσης Μποξ στην βαριά κατηγορία μετά από νίκη επί του Ουκρανού Ιχόρ Σεβατζουκί με ομόφωνη απόφαση των διαιτητών. Για τον Πούλεβ αυτή είναι η τριακοστή πρώτη επαγγελματική νίκη..

δημοσίευση: 4/4/24 10:13 AM

Η Νουργκιούλ Σαλίμοβα εκπροσωπεί τη Βουλγαρία στο Τουρνουά των Υποψηφίων

Η Νουργκιούλ Σαλίμοβα είναι η μόνη που εκπροσωπεί τη Βουλγαρία στο Τουρνουά υποψηφίων για τον παγκόσμιο τίτλο στο σκάκι που ξεκινά σήμερα στο Τορόντο, αφού κέρδισε τη θέση της εκεί με μια ξεχωριστή συμμετοχή στο Παγκόσμιο Κύπελλο τον περασμένο..

δημοσίευση: 4/3/24 6:00 PM