Μέγεθος κειμένου
Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Η Βουλγαρία νίκησε την Λιθουανία

Φωτογραφία: BGNES

Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Βουλγαρίας συνεχίζει στην αναμέτρηση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου στο Κατάρ το 2022. Χθες η Βουλγαρία νίκησε την Λιθουανία με 1:0 στην Σόφια και συγκέντρωσε 5 βαθμούς. Το γκολ έβαλε ο Ιβάηλο Τσότσεβ στο 82ο λεπτό μετά από πάσα του Κύριλ Ντεσπόντοβ. Στις 8 Σεπτεμβρίου η Βουλγαρία θα υποδεχτεί στην έδρα της την Γεωργία. Ο πρωηγούμενος αγώνας της ομάδας ήταν με την Ιταλία και τελείωσε με ισοπαλία. Η χθεσινή νίκη είναι η πρώτη επιτυχία της ομάδας μετά την νίκη επί της Τσεχίας (με 1:0) στον προκριματικό για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πριν 2 χρόνια.

Περισσότερα στην κατηγορία

Γκαμπριέλ Μαρίνοφ

Οι βούλγαροι αρσιβαρίστες με μετάλλια από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Σόφια

Ο Γκαμπριέλ Μαρίνοφ κέρδισε τον ευρωπαϊκό τίτλο και ο Ιβάν Ντίμοφ έμεινε με το ασήμι στην ολυμπιακή κατηγορία των 61 κιλών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών στη Σόφια. Τη δεύτερη ημέρα του πρωταθλήματος ο Άνγκελ Ρούσεφ επίσης έγινε πρωταθλητής και..

δημοσίευση: 2/14/24 8:33 AM
Άλμπερτ Ποπόφ

Ο Άλμπερτ Ποπόφ έγινε Αθλητής №1 της πρωτεύουσας

Ο σκιέρ Άλμπερτ Ποπόφ είναι Αθλητής №1 της Σόφιας για το 2023. Σε τελετή στο Μουσείο Αθλητισμού στο Στάδιο «Βασίλ Λέβσκι» διακρίθηκε για την 3 η θέση του στο σλάλομ στο Παγκόσμιο Κύπελλο Αλπικού Σκι στο Παλισέιντς Τάχο. Έτσι ο αθλητής μας ανέβηκε στην..

δημοσίευση: 2/13/24 2:50 PM

Η Γκαμπριέλα Γκεοργκίεβα προκρίθηκε στους ημιτελικούς στα 100 μέτρα ύπτιο στο Κατάρ

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης στην Ντόχα του Κατάρ η Βουλγάρα Γκαμπριέλα Γκεοργκίεβα προκρίθηκε στους ημιτελικούς στα 100 μέτρα ύπτιο. Στις σειρές, με καλύτερο προσωπικό επίτευγμα στο αγώνισμα – 1:01.65 λεπτά, η 26χρονη αθλήτρια τελείωσε στην 15..

δημοσίευση: 2/12/24 2:01 PM