Μέγεθος κειμένου
Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Δραματική νίκη και ήττα για τις ποδοσφαιρικές ομάδες της Βουλγαρίας στην Ευρώπη

Φωτογραφία: uefa.com

Η CSKA κέρδισε με 2:0 εκτός έδρας στο Σεντ Πάτρικ του Δουβλίνου και συνεχίζει στη Conference League. Για πρώτη φορά βουλγαρική ομάδα κέρδισε αντίπαλο στην Ευρώπη μετά την ήττα εντός έδρας. Πριν από μια εβδομάδα στη Σόφια, οι Ιρλανδοί νίκησαν με 0:1. Στον επόμενο γύρο η CSKA αντιμετωπίζει τη Basel.

Τελείως αντίθετη μοίρα είχε η Levski ως οικοδεσπότης στη Σόφια από τη Ħamrun της Μάλτας. Στο πρώτο παιχνίδι, ως φιλοξενούμενος, η Levski νίκησε με προβάδισμα 1 γκολ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πρώτα στο 75'. Στο 91' οι Βούλγαροι ισοφάρισαν και ήταν ήδη νικητές, αλλά η Ħamrun προηγήθηκε στην παράταση. Μετά από πέναλτι οι Μαλτέζοι κέρδισαν με 4:1.

Περισσότερα στην κατηγορία

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ θα αντιμετωπίσει τον Ντανίλ Μεντβέντεφ στο Indian Wells

Ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ πέτυχε εύκολη νίκη επί του 21 ου στην παγκόσμια κατάταξη τένις ανδρών – του Γάλλου Αντριάν Μαναρινό. Ο Βούλγαρος νίκησε με 6:3, 6:3 για 81 λεπτά και προκρίθηκε στον τελικό των 16 του τουρνουά Masters στο Indian Wells. Την..

δημοσίευση: 3/12/24 8:48 AM

Η Αλεξάντρα Φέιγκιν με αργυρό μετάλλιο από τουρνουά καλλιτεχνικού πατινάζ στο Όσλο

Η δύο φορές πρωταθλήτρια της Βουλγαρίας Αλεξάντρα Φέιγκιν κέρδισε αργυρό μετάλλιο στο διεθνές τουρνουά καλλιτεχνικού πατινάζ Sonja Henie Trophy στο Όσλο της Νορβηγίας. Η Αλεξάντρα Φέιγκιν συγκέντρωσε 160.23 βαθμούς, αφού κατατάχθηκε δεύτερη μετά τα δύο..

δημοσίευση: 3/11/24 6:05 PM
Τσάνκο Τσανκόβ

Ο Τσάνκο Τσανκόβ είναι παγκόσμιος πρωταθλητής στην κολύμβηση σε παγωμένα νερά

Στο Τάλιν της Εσθονίας διεξήχθη το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης σε παγωμένα νερά. Ο Βούλγαρος Τσάνκο Τσανκόβ κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο στυλ κολυμπώντας για 1:08.83 λεπτά στην Βαλτική θάλασσα. Νωρίτερα ο Τσανκόβ κέρδισε και το..

δημοσίευση: 3/9/24 12:00 PM