Μέγεθος κειμένου
Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Ο Νικόλα Τσόλοφ κέρδισε τη Formula 4 στην Ισπανία

Φωτογραφία: @NikolaTsolovRacing

Ο Βούλγαρος πιλότος Νικόλα Τσόλοφ κέρδισε τον τίτλο στην ισπανική Formula 4. Ο αθλητής που θα κλείσει τα 16 τον Δεκέμβριο, έγινε πρωταθλητής στην πρώτη του σεζόν σε αγώνες αυτοκινήτου. Μέχρι πέρσι, ο Τσόλοφ αγωνιζόταν στο καρτ.

Η δεύτερη θέση στον τρίτο αγώνα στην πίστα της Ναβάρας αποδείχθηκε αρκετή για τον Τσόλοφ να είναι απρόσιτος στην κορυφή. Μετά από έξι γύρους, ο Αυστραλός Χιου Μπάρτερ ήταν 81 πόντους πίσω και δεν μπορούσε να προλάβει τον Τσόλοφ. Μέχρι το τέλος της σεζόν, υπάρχουν άλλες τρεις εκκινήσεις στην πίστα Καταλονία κοντά στη Βαρκελώνη τον Νοέμβριο.

Σε 18 εκκινήσεις αυτή τη σεζόν, ο Τσόλοφ έχει 10 νίκες, εκ των οποίων 8 σερί.

Περισσότερα στην κατηγορία

Η Αλεξάντρα Φέιγκιν με αργυρό μετάλλιο από τουρνουά καλλιτεχνικού πατινάζ στο Όσλο

Η δύο φορές πρωταθλήτρια της Βουλγαρίας Αλεξάντρα Φέιγκιν κέρδισε αργυρό μετάλλιο στο διεθνές τουρνουά καλλιτεχνικού πατινάζ Sonja Henie Trophy στο Όσλο της Νορβηγίας. Η Αλεξάντρα Φέιγκιν συγκέντρωσε 160.23 βαθμούς, αφού κατατάχθηκε δεύτερη μετά τα δύο..

δημοσίευση: 3/11/24 6:05 PM
Τσάνκο Τσανκόβ

Ο Τσάνκο Τσανκόβ είναι παγκόσμιος πρωταθλητής στην κολύμβηση σε παγωμένα νερά

Στο Τάλιν της Εσθονίας διεξήχθη το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης σε παγωμένα νερά. Ο Βούλγαρος Τσάνκο Τσανκόβ κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο στυλ κολυμπώντας για 1:08.83 λεπτά στην Βαλτική θάλασσα. Νωρίτερα ο Τσανκόβ κέρδισε και το..

δημοσίευση: 3/9/24 12:00 PM

Διεθνές Τουρνουά Πάλης «Νταν Κόλοβ – Νικόλα Πετρόβ» στην Σόφια

Από χθες έως τις 10 Μαρτίου στην αίθουσα «Άσιξ Αρένα» λαμβάνειι χώρα για 61 η φορά το Διεθνές Τουρνουά Πάλης «Νταν Κόλοβ – Νικόλα Πετρόβ». Η είσοδος είναι ελεύθερη. Στους αγώνες θα συμμετάσχουν περίπου 200 αθλητές από 23 κράτη (Βουλγαρία, Ιράν,..

δημοσίευση: 3/8/24 7:00 AM