Пред "Хоризонт" експерти приветстваха намерението на новия министър на енергетиката Теменужка Петкова да направи ревизия на сектора като първа мярка за излизането му от критичната ситуация, в която той се намира.
Според експерта Атанас Георгиев, ревизията в сектора трябва да започне от Българския енергиен холдинг и дъщерните му дружества:
Започвайки с НЕК, където дефицитите са най-големи. Но защо не и с АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток 2", "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". Като се види дали има някакви резерви именно чрез избягване на неефективности в тяхното управление, може да се подходи и нататък и за развитие на сектора.
Анализът на сектора трябва да обхване неговите икономически, технологични и правни аспекти, смята Валентин Терзийски от браншовата камара на енергетиците:
Защото, независимо дали говорим за електропроизводство - пренос, разпределение, или за топлопроизводство, всички участници са взаимносвързани и нестабилността на която и да е част от тази верига води след себе си тези последици, които в момента всички ние изпитваме на гърба си като потребители.
Професор Атанас Тасев посочи, че енергетиката се нуждае от така наречения "дълбочинен одит":
Предполагам, че тя има предвид точно това, за да може да се открият всички проблеми в енергетиката. Енергетиката трябва да бъде представена в изключително прозрачен вид. Как се формират цените, какво е движението на паричните потоци. И тогава с голяма степен на увереност може да се каже къде са дефектите, макар, че и сега те вече са видими.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..