Еврозоната - разширяване и реформи 

Снимка: БГНЕС

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер отвори вратата за разширяване на Еврозоната. Разбира се, не закъсняха и негативните реакции и то от държавите, които вече са част от валутния съюз. Макар и той да показва икономически растеж и възстановяващи се показатели, Еврогрупата ясно заяви, че е рано за нови членове. Специално за "Хоризонт" главният икономист на Европейската централна банка Питър Прат потвърди тази позиция: 

Номиналните критерии, разбира се, трябва да бъдат уважавани, но големият въпрос е за постигането на „устойчиво сближаване”. Не е въпросът само за икономическата устойчивост, но и за социалния консенсус, който сте постигнали в страната си. Когато се членува в даден клуб, политическата и икономическата устойчивост са изключително важни. Затова толкова много говорим за „устойчиво сближаване”, каза Питър Прат. 

В България като че ли има консенсус, че пътят на страната ни е към Еврозоната. Тъй като българският лев е фиксиран към еврото, ние практически вече сме част от единната валута, но поради валутния борд не можем да водим самостоятелна монетарна политика. Естественият край на валутния борд е именно присъединяването към валутния съюз. Преди да приемем еврото обаче, трябва да се присъединим към валутния механизъм ЕРМ 2, известен като "чакалнята", което е приоритетната цел на правителството. 

Пред "Хоризонт" Ивайло Калфин, който е специален съветник на еврокомисаря Гюнтер Йотингер, обясни, че преди да се стигне до разширяване на Еврозоната, във валутния съюз ще се случат множество реформи. За нас е важно България да не остане извън тях, затова максимално бързо трябва да се присъединим към банковия съюз и към валутния механизъм, изтъкна Калфин. Повече по темата чуйте от звуковия файл. 

Още европейски новини: www.euranetplus-inside.eu


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!