В. Загорскис: Пенсионните модели в цяла европа са изправени пред предизвикателства
публикувано на 21.10.17 в 10:30
-
Материал на Марта Младенова
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
От своя страна от международната асоциация на пенсионните фондове поставиха въпроса за по-доброто европейско регулиране на пенсионните модели, когато човек е работил в една държава, но се пенсионира в друга. Това е ключов въпрос, когато става дума за допълнителното осигуряване в частните пенсионни фондове. Акцентът върху осигуряването в частни фондове ще бъде все по-голям и по-важен за пенсионните модели в европейските държави, каза още Валдис Загорскис.
"Пенсионните системи стават все по-разнообразни от гледна точка на структурата си. Това е много положителна тенденция, защото виждаме, че става все по-трудно за обществените фондове да осигурят добри доходи на хората, след като се пенсионират", допълни експертът. В отделните държави има различни структури на пенсионните фондове, а според Валдис Загорскис тристълбовият модел в България е добър. Особено във втория стълб доходността е добра, което е изключително важно за хората, които след няколко години вече ще имат възможност да се възползват от натрупаните партиди. Въпреки това цяла Европа, включително и България е изправена пред въпроса как да пригоди пазара на труда и пенсионния си модел към новите реалности.
"Ние се нуждаем от пазар на труда във всяка една държава, който е готов да посрещне хора, които ще останат в него по-дълго време. Нуждаем се от работни места, които са пригодени за неждите на по-възрастни работници и също така се нуждаем от работодатели, които са готови да наемат по-възрастни хора. Необходими са и инициативи на законодателно ниво - например, ограничения за ранното пенсиониране", заяви Загорскис.
По думите му изключително важно е да се осигурят адекватни пенсии за мъжете и жените. Това означава, че са необходими мерки и пенсионни политики, които да отговарят на нуждите и на двата пола. Първите и най-важни мерки са насочени към пазара на труда. "Различните пенсии идват от различните доходи, получавани от мъжете и жените, докато са на пазара на труда. Трябва да помислим върху разликите в участието им в пазара на труда и отсъствието им от него. Тъй като жените раждат и се гриждат за децата, те имат повече прекъсвания на реалното си участие в пазара на труда. От своя страна пенсионните системи трябва да осигурят еднаква възраст за пенсиониране и за мъжете, и за жените", заяви Валдис Загорскис от дирекция "Заетост, социални въпроси и приобщаване" в Европейската комисия. За справедливите и адекватни пенсионни доходи е необходимо да се разреши и въпросът с различното заплащане на мъжете и жените, когато заемат една и съща длъжност в рамките на трудовия си стаж, категорични са експертите.
Още европейски новини: www.euranetplus-inside.eu
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!