Европейски валутен фонд - бъдещето на еврозоната

Европейската комисия представи редица мерки за задълбочаване на сътрудничеството в еврозоната. Сред тях са създаването на Европейски валутен фонд, който ще обхваща със сигурност от страните, които са част от валутния съюз. Ще се обсъжда дали и европейски държави, които все още не са приели единната валута, да могат да участват във фонда, който ще наследи Европейския стабилизационен механизъм. На въпрос дали Европейският валутен фонд няма да влезе в пряка конкуренция с Международния валутен фонд, базиран във Вашингтон, еврокомисарят по въпросите на еврото Пиер Московиси отговори:
"Ние сме членове на Международния в

алутен фонд и ще останем такива. Ние имаме влияние във фонда и трябва да го запазим. Това е институция, която действа на глобално ниво. Ние уважаваме Международния валутен фонд и начина, по който той се намеси в гръцката криза. Това беше един много особен случай и за тях, и за нас".  По думите на еврокомисаря, често Международният валутен фонд гледа на намесата си във вътрешните работи на ЕС за дерогация на собствените им правила. "Ето защо ние трябва да изградим наш собствен инструмент в случай, че се стигне до нова криза в еврозоната.
Ние вече имаме Европейския стабилизационен механизъм, който е много важен инструмент. Вярваме, че той трябва да бъде преобразуван в Европейски валутен фонд с две основни цели. Първата е, за да съществува, когато се наложи управление при кризи. Втората е да подкрепя Единния фонд за преструктуриране, който е в основата на банковия съюз", каза още Московиси.
Вицепрезидентът на Европейската комисия Валдис Домбровскис даде допълнителни пояснения относно преструктурирането на стабилизационния механизъм във валутен фонд. "В това предложение да преструктурираме Европейския стабилизационен механизъм в Европейски валутен фонд ние надграждаме функциите. Също така ние предвиждаме намаляване на влиянието на Международния валутен фонд в Европа. Както знаете, в последния спасителен пакет за Гърция Международния валутен фонд не участва. Европейският фонд ще оказва съдействие и на фонда за преструктуриране", коментира Домбровскис.
По отношение на управлението на Европейския валутен фонд, ще се запази структурата на стабилизационния механизъм и ние ще настояваме за единни решения. "Може в някои случаи да се допуска решение, гласувано с квалифицирано мнозинство. За стратегически решения като капиталова подкрепа обаче със сигурност ще настояваме за единно решение. Ще обясня и какво е квалифицирано мнозинство. Едно решение няма да може да бъде блокирано, ако против него се обяви държава или група от държави, чието общо капиталово участие във фонда, не прехвърля 15 %", обясни вицепрезидентът на ЕК.
Тепърва предстои да се обсъжда капиталовото участие на отделните държави в създаването на Европейския валутен фонд. Очаква се той да заработи към средата на 2019-та година.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!