ЕК въвежда по-строг регламент за износа на ваксини

Снимка: архив


Европейската комисия въвежда два нови критерия към механизма за прозрачност и контрол на износа на ваксини. Първият е реципрочност, според който ще се преценява ограничава ли страната, към която се изнася, собствения си износ, по закон или по някакъв друг начин, както и дали износа за нея е оправдан. Вторият нов елемент е пропорционалност – т.е. дали условията в държавата, която ще получи ваксини, са по-добри или по-лоши, и по-точно - епидемиологичната обстановка, на какъв етап е процесът на ваксинация и достъпът до ваксини в съответната страна. Заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис посочи, че приоритетът на Комисията е да гарантира достъпа до ваксини на гражданите на ЕС, както и да има пълна прозрачност по отношение на износа на ваксини

„Oсновната цел на тези промени е да има по-голяма прозрачност, както и да получим пълна картина за това, което се случва извън Европейския съюз. Добавената стойност на това предложение е, че ни позволява да бъдем по-кооперативни и да подобрим сътрудничеството си с партньорите ни от други страни, особено с тези, които не са в толкова тежка ситуация.“

Домбровскис подчерта, че новите правила не са насочени към никоя държава и че категорични забрани няма да има. Всяко искане за износ ще се разглежда поотделно. На въпрос дали по този начин ЕС не наказва страни, които провеждат успешна кампания на ваксиниране като Обединеното кралство и Израел, Домбровскис заяви, че от въвеждането на механизма за контрол на износа, около 10 млн. дози са били изнесени от ЕС към Обединеното кралство, а в обратната посока – нито една.  Така че ако  се говори за солидарност и глобална отговорност, трябва да се обърне внимание на правилата за реципрочност и пропорционалност. От началото на този механизъм са одобрени 380 заявки за износ до 33 различни дестинации за общо 43 милиона дози.

Еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакиду заяви, че данните в Европа са доста притеснителни и това налага промяната в правилата за износ:

„Ревизията на правилата за износ идва в момент, в който ситуацията става все по-тревожна в много държави-членки. Виждаме все повече и повече притеснителни обстоятелства, които изискват, както каза и зам.-председателят Домбровскис, достъп до сигурни и ефективни ваксини колкото е възможно по-бързо. Затова трябва да бъдем напълно готови да и да можем да предвидим ситуацията. Поради тази причина актуализираме мерките върху износа.“

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен посочи , че  докато държавите-членки са изправени пред третата вълна на пандемията и не всяка компания изпълнява договора си, износът на ваксини ще е само, ако не ощетява ЕС, каза фон дер Лайен

„Нека бъде ясно - искаме да сме сигурни, че Европа ще получи справедлив дял от ваксините. За да сме в състояние да обясним на нашите граждани, че ако компаниите изнасят ваксини за целия свят, това е така, защото те спазват своите ангажименти и това не поставя в риск доставките за Европейския съюз."

Новите по-строги правила обхващат нови 17 държави, за които досега не е имало ограничения. Държавите-членки и Комисията трябва да преценяват дали заявеният износ не представлява заплаха за сигурността на доставките на ваксини и техните компоненти в евросъюза.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!