Финалната оценка за месец октомври на PMI индекса в еврозоната показа спад до 47.1, което е по-нисък резултат от предварителната оценка за 47.3, както и спад спрямо нивата от септември на 48.5. Това е трети пореден месец с резултат под 50, който разделя свиването от растежа на една икономика. Компонентите за производството и новите поръчки се сринаха до нива, невиждани от средата на 2009 година.
Изследването подсказва, че кризата е на път да задуши бизнеса в еврозоната, което допълнено от новините за безработицата в Германия, които показаха неочакван нейн растеж за първи път през последните две години до 7%, увеличават натиска върху ЕЦБ за намаление на лихвите. Проучване сред икономисти показва, че такова действие се очаква до декември, но може да стане факт и още утре.
Коментарите след днешните резултати бяха песимистични. Ако досега имаше съмнения дали еврозоната се е насочила към рецесия, то днешният резултат почти сигурно потвърждава това. Компонентите за производството, новите поръчки и нови поръчки за износ показаха най-бърз спад след средата на 2009 година. Всичко това на фона на слабия вътрешен пазар, текущата дългова криза и влошаващите се перспективи пред световната икономика.
При разбивката за отделните страни се вижда, че в Германия, която е икономическият двигател на европейската икономика, производството се е свило за първи път през последните две години. Реакцията на еврото при тази новина беше интересна и то се покачи с 15 пипса до нива от 1.3780 срещу долара, тъй като инвеститорите очакваха и по-лош резултат.
От друга страна, фабричната активност в Испания отчете спад за шести пореден месец, докато условията в Италия, която все повече става център на внимание при разразяващата се криза в еврозоната, се влошиха с повече от очакваното и достигнаха най-ниски стойности за последните 28 месеца. PMI индекса за Италия слезе с 5 единици до 43.3, което е най-голямо месечно намаление, откакто се води изследването от 1997 година. Това развитие подсказва, че страната е навлязла в дълбока рецесия. Производството във Франция също пострада през октомври и новите поръчки и прозводството регистрираха спад. Ирландия беше единствената държава в еврозоната, която отчете ръст.
В еврозоната като цяло компонентът за новите поръчки спадна за пети пореден месец и се срина до 43.3, най-бързо намаление след медец май 2009 година. Като надежден водещ индикатор този компонент подсказва, че фабричната активност през ноември ще отчете много лош резултат.
Междувременно фирмите продължават да наемат нови работници за 18-ти пореден месец, но темпът на растеж е най-слаб след юни 2010 година. Безработицата в еврозоната нарасна до 10.2% през септември, за което най-много допринесе Испания, където хората без работа са 22.6%
Днешните резултати сочат и за предстоящ първи спад на входящите цени за последните две години. В момента инфлацията на Стария континент е на нива от 3%, което е доста над целите на ЕЦБ за стойности не по-големи от 2%. Това е и единствената положителна новина от днес, а именно, че инфлационният натиск намалява, което ще позволи на производителите да не вдигат скоро цените.
Индексите за производството в основните европейски партньори също отчитат спад според излезлите подобни изследвания по-рано през седмицата. Растежът на фабричното производство в САЩ показа неочакван спад през октомври. Подобна е и ситуацията в Китай, Великобритания и Канада.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..