Институтът за пазарна икономика предлага да се премахне минималната работна заплата, а минималните суми за осигуряване на работниците в различните браншове да се понижат на нивото от 2009 година. Според икономистите това няма да намали доходите на работещите. Институтът предлага още да се премахне класа за прослужено време и в частния бизнес, а не само в държавната администрация, отпадане на възможността да се разпространяват административно колективни трудови договори в различните браншове, премахване на част от "бумащината" по отношение на безопасните условия на труд в нерисковите сектори.
Административното регулиране пречи на бизнеса да освободи ресурса, с който да разкрива работни места, заявиха от Института за пазарна икономика. Основната причина за бедността на хората е безработицата, а не ниските доходи, според икономиста Петър Ганев:
Двама приятели откриват фирма, нямат работници, те са длъжни да назначат управител, който ако осигуряват по правилния начин, трябва да плащат по 300 лева осигуровки. Това е сума, която е една тежест, която би или спряла въобще начинанието на тези предприемачи и би ги пратило в сивия сектор, който е най- честият избор.
Спад в икономиката за първото тримесечие показват данните на икономистите. В резултат на рецесията в ЕС през последното тримесечие на миналата година у нас има рязко увеличение на безработицата, което излиза извън рамките на сезонността. Най-вероятно това ще бъде само началото на едно ново покачване на безработицата в целия ЕС, коментира Десислава Николова от Института за пазарна икономика:
Ако се гледат и влошените прогнози на повечето от международните институти, които като цяло са оптимистични, те очакват един минимален растеж за България за тази година като казват, че най-вероятно първите две тримесечия ще са най-тежки. Вероятността в момента е за първите две тримесечия ние да имаме рецесия.
Ако не се предприемат мерки за по гъвкав пазар на труда и да отпаднат някои от административните тежести, икономистите прогнозират, че безработицата няма да е по-ниска от 10%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..