Златото падна до почти тригодишно дъно, след като инвеститорите се пренасочиха към долара

В сряда златото падна до най-ниската си стойност за последните почти три години. Ценният метал е притиснат от силните икономически данни за САЩ, които дадоха тласък на фондовите пазари и подкрепиха плана на Фед да започне намаляването на количествените облекчения през следващите няколко месеца.

Кюлчетата, които паднаха през седем от последните осем сесии, се плъзгат надолу откакто председателят на Фед Бен Бернанке изложи миналата сряда стратегията да отслаби месечното изкупуване на облигации на стойност 85 млрд. долара на фона на икономическото възстановавяне.

Цените на златото, типично възприемани като хедж срещу инфлацията, бяха поддържани през последните години от стъпките на централните банки, целящи да подкрепят икономиките си.

Спот цените се понижиха до 1221,52 долара за тройунция.

От началото на седмицата досега ценният метал е загубил 10% от стойността си или около 150 долара за тройунция.

Силните икономически данни предизвикаха Фед да изтегли за по-рано решението си за намаляване на изкупуването на облигации и да го приключи окончателно към средата на 2014-а г.

Във вторник данни показаха, че потребителското доверие в САЩ е скочило през юни до най-високото си ниво за последните пет години, докато продажбите на нови еднофамилни къщи в Щатите се покачи до най-високото си ниво за последните пет години през май.

Когато златото падна най-много за последните тридесет години в средата на април след 12 години на постоянен ръст, силното физическо търсене в Азия помагаше за ограничаване на загубите.

Въпреки това този път търсенето не се увеличи достатъчно, че да подкрепи цените, тъй като купувачите изчакват настрана цените да се стабилизират.

Ликвидните затруднения на Китай подновиха страховете от забаване у втория най-голям купувач на злато в света. Шанхайските златни фючърси паднаха с почти 3% вчера.

Търсенето в Индия, най-големият купувач на злато в света, се понижи, след като правителството наложи нови правила, целящи да ограничат купуването на злато, в опит да намали рекордния си дефицит по текущата сметка.

Американският суров петрол поскъпна с 62 цента до 95,94 долара за барел.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15