Норвегия ще търси нови перспективи извън петролния сектор

Предвид най-големия спад на международните цени на суровия петрол от началото на глобалната финансова криза, министър-председателят на Норвегия коментира, че страната не трябва да разчита предимно на добивния си сектор на горива.

Нуждаем се от нови индустрии, нова данъчна система и по-благоприятен бизнес климат за насърчаване на инвестициите в Норвегия, коментира още премиерът Ерна Солбърг.

Нейните коментари дойдоха след заканата от страна на членовете на петролния синдикат SAFE, които са готови да защитават интересите на представляваните от тях лица, ако правителството предприеме действия, които ще доведат до съкращаване на работни места в петролния сектор. Въпреки това понижаването на цените на петрола може да бъде разгледано като възможност за самата индустрия да подобри конкурентоспособността си, счита Ерна Солбърг.

Понижението на международните цени с близо 40% от месец юни доведе до загубата на работни места в Норвегия, която разчита главно на сектора за добив на горива, генерираращ 1/5 от БВП на страната. През последните пет месеца Норвегия регистрира загуба на около 7000 работни места в сектора, а от синдикатите очакват държавата да предприеме мерки и не позволи тяхното освобождане. От гледна точка на министър-председателя, обаче, ако това се случи и заетите в сектора бъдат защитени, прекратяването на зависимостта на икономиката от петролния сектор ще бъде по-трудно.

Трябва да облекчим разходите за бизнеса, обръщайки поглед към други отрасли, коментира тя. Добивът на петрол не се очаква да нараства, а по-скоро постепенно да намалява в Норвегия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10