Министър-председател на Гърция Алексис Ципрас призова гърците да гласуват с "не" на референдума в неделя и заяви, че отхвърлянето на най-новите предложения на кредиторите ще доведе до постигане на по-добра сделка.
В телевизионно обръщение по възстановената от него държавна телевизия Ципрас заяви, че вот "не" на неделния референдум не означава излизане на Гърция от еврозоната. Той отново подчерта, че все още желае споразумение с кредиторите, което не води до орязване на заплатите и пенсиите и в същото време включва облекчаване на дълга.
Според гръцкият премиер след насрочването на референдума на 5-и юли властите в Атина вече са получили предложения за "по-добро споразумение", но без да даде повече подробности по въпроса.
Ципрас подчерта, че ако финансовите министри от Еврогрупата, които вчера трябваше да обсъдят новите гръцки предложения, приемат тези предложения, тогава ние ще реагираме по съответния начин, оставяйки всички опции отворени, дори и възможността за отмяна на референдума.
На вчерашната среща на Еврогрупата обаче финансовите министри от еврозоната взеха решение да преустановят всякакви преговори с гръцкото правителство, докато не станат ясни резултатите от неделния референдум в страната. Еврогрупата няма да планира нови срещи до края на седмицата, потвърди и гръцки правителствен представител след заседанието на финансовите министри от еврозоната.
Алексис Ципрас защити неговия призив за референдум и отново подчерта, че решението на Европейската централна банка да замрази предоставяната ликвидност на гръцките банки, което принуди властите в Атина да въведат банкова ваканция, е тактика за оказване на допълнителен натиск върху Гърция да приеме споразумение за строги икономии.
Той добави, че е лично решен да сложи край на трудната ситуация за гърците "възможно най-скоро" и заяви, че настоящата банкова ситуация в страната е само временна.
Ние ще възобновим преговорите в понеделник (6-и юли). Напълно наясно съм с трудностите и ще се опитаме да ги намали до минимум. Това положение няма да продължи дълго, каза Ципрас. Според него заплатите, пенсиите и депозитите са сигурни. В същото време премиерът благодари на гърците, че не показват признаци на паника.
Гръцкият премиер опроверга и слухове, че е имал "таен план за изход от еврозоната".
Ние сме в изключително важен момент, от който зависи бъдещето на тази страна. В неделя ние избираме дали искаме конкретна сделка, или не. Моята цел остава да получим споразумение с нашите партньори, което е жизнеспособно, каза той.
Ние внесохме насрещни предложения, които ще бъдат обсъдени от Еврогрупата (бел. ред. - нещо, което обаче не стана факт вчера). След като обявихме, че ще проведем референдум, ние получихме по-добри предложения по отношение на гръцкия дълг, като ние няма да си позволим да не ги оползотворим, добави той.
Ципрас заяви, че волята на народа е по-силна от волята на правителството. В Европа гласът на референдума винаги е давал отговори. Това се случи във Франция и Ирландия и доведе до предоговаряне при по-добри условия, допълни той.
Ципрас заяви, че Гърция не е била третирана по същия начин.
Лично аз бях разочарован от позицията на ЕС, която позволи на екстремни групи да имат предимство и доведе до спиране на работата на нашите банки, каза той.
Приехме разпоредби, за да осъществим плащането на пенсиите въпреки задушаване на паричната ликвидност. Провеждаме битка за защита на правото за почтени пенсии. Предложенията на кредиторите включваха орязването на пенсии и ние отказахме. Ето защо те си отмъстиха по този начин на нас, подчерта Ципрас, вероятно визирайки принудителната банкова ваканция и налагането на капиталов контрол в страната.
Ние не приехме техния ултиматум. Знам много добре, че сирените за унищожение ви изнудват да гласувате с "да" на неделния референдум, без обаче да ви дават опции за излизане от кризата. Призивът ми за гласуване с "не" не е просто лозунг, но е стъпка към по-добра сделка, която ние се стремим да подпишем веднага след референдума в неделя, каза Ципрас.
Ципрас добави, че вот с "не" не означава сблъсък с ЕС, а по-силен натиск за жизненоспособно споразумение, което няма да доведе до по-висок дълг, а до сделка, която ще бъде социално справедлива и ще преразпредели данъчната тежест.
Тези, които твърдят, че целта ми е да изведа страната от еврото е лъжа и те го знаят, каза Ципрас. Той посочи, че за съжаление някои хора в Европа отказват да се занимават с изборния резултат в нашата страна през януари и настояват за присъствието на МВФ в преговорния процес. Тези политици не са мечтатели, те не са смели, добави той.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..