Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кукушева: Искаме по-високи национални доплащания за по-висококачествена пшеница

Снимка: БГНЕС

Като цяло не виждам на този етап място за притеснение за качеството на житната реколта, стига да се задържи така времето. Тази година зърнопроизводителите се постараха, за да произведат качествена пшеница. Друг е въпросът какви сортове има в България и доколко те отговарят на стандартите. Но ако няма валежи, както миналата година, които влошават качеството, тази година мисля, че ще се радваме на една добра хлебна пшеница. Това съобщи за "Хоризонт" зърнопроизводителят Георги Милев.

Милев посочи, че тази година у нас се правят масово, на огромни полета, опити с чужди хибриди пшеница, защото през последните години се оказало, че сортовете българска пшеница не отговарят на европейските стандарти за мелничарска пшеница тип А. Според Георги Милев проблемът със сортовете пшеница в България е много сериозен и трябва да се обърне внимание на институтите, които произвеждат тези сортове, за да може българската наука да влезе в час и в крак с европейската.

Най-фрапиращото е, че разликата между фуражната и хлебната пшеница, като цена, е много малка и затова нито един зърнопроизводител не е стимулиран да произвежда от тези сортове, които са по-нискодобивни, но с по-високо качество, за сметка на по-популярните сортове, които са с по-висок добив, но с по-ниски хлебопекарни качества, коментира зърнопроизводителят Георги Милев.

Ние, като представители на преработвателната промишленост, изцяло зависим и от суровината, която преработваме, имаме сведения, че в България по-голямата част от площите са засети с висококачествена хлебна пшеница, които са селектирани български сортове. Уважението към българските сортове е време да си дойде на мястото и в никакъв случай да не подценяваме хлебопекарните качества на селекционираните български сортове. Това увери Мариана Кукушева, представител на хлебопроизводителите.

Хлебопроизводството в България не е печелившо и не е рентабилно, каза още Кукушева. Тя подчерта, че хлябът в България не е достигнал пазарната цена, която действително защитава качеството, което хлебопроизводителите предлагат на пазара. Все още хлябът в България е вид политическа стока, твърди Мариана Кукушева.

Тя информира, че Федерацията на хлебопроизводителите предлага да се направи така, че националните доплащания да бъдат приоритетно насочени за спонсориране и подпомагане предимно на зърнопроизводителите, които сеят хлебна пшеница, т.е. по-високи национални доплащания за тези, които сеят по-висококачествена пшеница. Това може да бъде една санкционираща мярка, която да стимулира добрите производствени практики, добави Кукушева.

Към момента се очакват 20-30 милиона тона повече житна реколта в света, което означава, че спекулациите ще бъдат намалени, каза още Мариана Кукушева.

Още за житната реколта и качеството на хляба можете да чуете в звуковия файл с интервюто на Веселина Миланова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Половината 13-годишни младежи на Острова са употребявали алкохол

Една трета от 11-годишните и повече от половината от 13-годишните в Обединеното кралство са употребявали алкохол, което я поставя на челно място от 44 държави, изследвани в доклад на световни здравни експерти. Притеснителен факт е, че момичетата са по-склонни от момчетата да пият и да се напиват на 15 години в Англия, Уелс и Шотландия. В..

публикувано на 25.04.24 в 12:30

Изчезват флората и фауната в местността "Рупите"

Птиците, влечугите и уникалните лековити водорасли в местността "Рупите", които ѝ даваха статут на защитена зона, изчезват. За това алармира пред БНР дългогодишният орнитолог и природолюбител Димитър Кантарджиев, който заради изследователската си дейност там е много по-известен като Димитър Рупски.     Климатичните промени и безконтролната..

публикувано на 25.04.24 в 12:12
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Зеленски: Украйна ще положи усилия да компенсира закъснението на американската помощ

Президентът на Володимир Зеленски каза, че Украйна ще направи всичко възможно, за да компенсира шестмесечното закъснение на новия пакет американска помощ в размер на 61 милиарда долара. Зеленски заяви това, след като американският държавен глава Джо Байдън одобри първоначални доставки на оръжия за Киев на стойност 1 млрд. долара, след като..

публикувано на 25.04.24 в 12:06
Съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Кирил Петков

Кирил Петков отговори: ГЕРБ ще трябва да се отърват от зависимостта си към ДПС

В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков отговори на обвиненията, дошли от ГЕРБ-СДС и ДПС.  "Първо искам да поздравя колегите от "Възраждане", колегите от ПП-ДБ и БСП за новата коалиция, заедно с ИТН. Те ме улесняват много, че повече няма да има въпроси – нито за ДПС, нито за ПП, нито за сглобки", каза лидерът на ГЕРБ..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Гордана Силяновска и Стево Пендаровски на президентски балотаж в РСМ

Гордана Силяновска, издигната от ВМРО-ДПМНЕ, и Стево Пендаровски, подкрепен от СДСМ, са двамата кандидати за президент на Северна Македония, които отиват на втори тур на изборите на 8 май, показват резултатите от 98,18 процента обработени протоколи от Държавната избирателна комисия в Северна Македония. Разликата между двамата е 176 446..

публикувано на 25.04.24 в 12:00
Соня Момчилова

Членовете на СЕМ не успяха да си изберат нов председател

Членовете на Съвета за електронни медии (СЕМ) до момента не успяват да съберат нужните 4 гласа за избор на нов председател на медийния регулатор. Кандидатурите са две - на Габриела Наплатанова и на Симона Велева. При първото гласуване те получиха само по два гласа "за". Предстоят нови обсъждания и ново извънредно заседание на СЕМ...

публикувано на 25.04.24 в 11:32

БАБХ с традиционни проверки преди празниците

Традиционно преди Великден Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна масирани проверки в търговската мрежа. Те ще продължат един месец – до 8 май. Проверките обхващат производствени обекти, обекти за търговия на едро и дребно и заведения за обществено хранене. Акцентът е върху стоките с повишено потребление преди..

публикувано на 25.04.24 в 11:28