Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кръгла маса „България - Латвия: нематериално културно наследство”

Групата на „Бистришките баби” е първият световен шедьовър на наметариалното културно наследство към ЮНЕСКО
Снимка: Архив на ИЕФЕМ - БАН

На 3 октомври 2011 г. /понеделник/ от 10.00 часа в Института по етнология и фолклористика с етнографски музей /ИЕФЕМ/ при БАН ще се състои кръгла маса, представляваща заключителен етап по проекта „България–Латвия: проблеми на нематериалното културно наследство”. Проектът се осъществява от ИЕФЕМ при БАН и Института за история на Латвия с ръководители проф. Мила Сантова и доц. Айя Янсоне. В изложенията си шест латвийски и седем български експерта ще обсъждат проблематиката на нематериалното културно наследство, представяйки спецификите на тази материя и работата с нея в своята страна. Кръглата маса е първа по рода си научна проява от този тип на двустранен научен диалог в областта на работата с нематериалното културно наследство между експерти, произхождащи от различни региони на европейското културно пространство.

© Снимка: Архив на ИЕФЕМ - БАН

Втората българска кандидатура, призната за световен шедьовър на наматериалното културно наследство е „Нестинарството” от село Българи

 

Програма на кръглата маса:

Мила Сантова. Нематериално културно наследство
Айя Янсоне. Системата на формиране на ценности и процесите на приемственост в латвийските приложни изкуства
Ива Станоева. Опазването на нематериалното културно наследство: няколко гледни точки
Миглена Иванова. Нематериално културно наследство и европейска интеграция
Валентина Ганева-Райчева. Нематериалното културно наследство на България: политики, практики, носители
Ирена Салиенсе. Представянето на латвийската национална идентичност в устната история: континюитети и дисконтинюитети
Албена Георгиева. Традиционното разказване като процес и структури – проблеми и възможности на опазването в съвременността
Илзе Болдане. Културната среда и източниците на латвийската устна история: изследване и документиране
Анете Карлсоне. Нематериалното културно наследство и туристическата среда
Лилита Ванага. Някои проблеми на документирането на латвийското нематериално наследство в контекста на регионалната и административно-териториалната реформа.
Ваня Матеева. Дигитализация  на нематериалното културно наследство – резултати и перспективи за изследване в България
Алдис Пантелис. Колко дълъг е животът на фолклора? Проблеми на употребата и дефиниция
Гунтис Пакалнс. Детските фолклорни състезания в съвременна Латвия – опит, премеждия, проблеми
Стела Ненова. "Българските читалища - модели за осмислянето на фолклора като културно наследство (по примери от проекти на читалища по програмата "Живи човешки съкровища" - България).

Бистришките баби

Допълнителна информация за
очакваната с интерес кръгла маса можете да чуете от разговора с проф.Мила Сантова от ИЕФЕМ при БАН в прикачения звуков файл.

Към поканата прибавяме две песни на световните „живи човешки съкровища” – „Бистришките баби” и „Нестинарски хоро” в изпълнение на Костадин Варимезов – гайда и Огнян Василев – тъпан.  

 

 

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48