Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забравени гласове: 40 години от образуването на Средногорската тройка, 90 от рождението на Георги Гарджаров

Кавалджията Васил Милев от село Синапово, Елховско
Снимка: Архив Радио Стара Загора
Точната дата е 1 февруари 1964 г., когато към Радио Пловдив се сформира щатен народен оркестър с диригент Никола Кенов /1964-1965/, а впоследствие: Асен Овчаров /1965-1967/ и Христо Урумов /1967-1979/. Голяма част от музикантите в състава са инструменталисти от вече създадения през 1948 г. професионален Ансамбъл за народни песни и танци към Окръжен народен съвет – Пловдив с художествен ръководител проф. Асен Диамандиев. Първите майстори-свирачи са представители на тракийското инструментално изпълнителство, които застават пред микрофоните на Радио Пловдив като изявени солисти, най-често със съпровождаща функция на доказаните в региона певци, певици, дуети. Музиканти, носещи странджанско-тракийски, пазарджишки, средногорски и родопски изпълнителски стил, придобили изключителна популярност. Това са: гъдуларите Янко Петров от село Априлово, Старозагорско, Атанас Палазов и Рангел Каракитуков, Костадин Грозев – гайда, Иван Русинов – контрабас, а в основата на щатния народен оркестър остават имената на Васил Милев /кавал/ от село Синапово, Елховско, Георги Гарджаров /гъдулка/ от село Тополидол, Пазарджишко и Игнат Куков /тамбура/ от село Черногорово, Пазарджишко. Самородни таланти, непрестанно търсещи нови предизвикателства, неспиращи да отварят врати на млади и надеждни изпълнители, проправяйки им път към радиоефира.

© Снимка: Николай Чапански

Тамбуристът Игнат Куков от Черногорово и певицата Стоянка Крайчева-Каравелова от село Дюлево  в студиото на Радио Пловдив


През зимата на 1971 г. тримата музиканти-инструменталисти, водени от желанието да докоснат повече радиослушатели до народното изкуство, образуват нов състав, логично наречен „Средногорската тройка”. Инструментално трио, което се създава „от дума на дума” по думите на тамбуриста Игнат Куков. Средногорската тройка има акомпанираща роля, основно за звукозаписната дейност на солисти от района в студиото на Радио Пловдив. Там „тройката” записва и десетина инструментални изпълнения /„Средногорско хоро”, „Черногоровска ръченица”, „Панагюрска копаница” „Право хоро” и др/. Сред изпълнителите, осъществили първите си записи в Радио Пловдив със Средногорската тройка са: Надка Караджова от с.Три водици, Пазарджишко, Иванка Иванова от с.Красново, Хисарско, Ирина Трачева от с.Христо Милево, Лазарина Пепелова, Стоянка Крайчева-Каравелова от с.Дюлево, Панагюрско, Милка Колева, Павлина Иванова, Надка Николова, Сашка Ченкова, Светла Калудова-Станилова, Снежана Борисова.  

© Снимка: архив

Георги Гарджаров

Едва осемгодишен Георги Гарджаров се влюбва в гъдулката. Първият му учител е Костадин Плачков от село Найден Герово, считан за най-добрия майстор на гъдулки в Пазарджишко, Панагюрско, Пловдивско и Ихтиманско. Първите си записи осъществява през 1948 г. в Радио Стара Загора заедно с певиците: Мара Василева от с.Драгойново, Първомайско, Мария Нонова от Смилец, Лазарина Янакова, Тонка Атанасова, Радка Кушлева и съпругът й Асен Попчев, кавалджията Тодор Калоферов.

В студиото на Радио Пловдив реализира записи на редица хора и ръченици като солист на народния оркестър /„Тополидолско хоро”, „Бавна и пазарджишка копаница”/.

Активно работи в ансамбъла на проф. Асен Диамандиев, свири на танцови и хорови състави, а от 1979 г. до пенсионирането си е артист-оркестрант в пловдивската музикална академия. На 14 март 1988 г. регионалният телевизионен център на БНТ в Пловдив излъчва филма за Георги Гарджаров „Пътят на един самороден талант”, в който са включени изпълнения на Надка Караджова, Иванка Иванова, Ирина Трачева и Христо Ангелов – певец от Тополидол.

„Хората ги създавах предимно по мелодиите на песни от моето село. Аз много държах отделните колена в инструменталната пиеса да имат голямо сродство, както мелодичски, така и структурно по броя на тактовете. Мелодията трябва да има „сладост”, а цялото хоро да е наредено „като огърлицата на момата, където всяко мънисто си тежи на мястото”. Например „Криво пазарджишко хоро” съм го записал по песента „Майка на Стоян думаше”, която ми изпя една певица от село Овчеполци”. Тези спомени на Георги Гарджаров е събрала неговата племенница Радка Иванова в книгата „Непресъхващ извор” /село Тополидол, Пазарджишко/.

На 21 октомври се навършиха 90 години от рождението на пазарджишкия гъдулар Георги Гарджаров.

Щатният народен оркестър и Средногорската тройка днес не съществуват, но звукозаписите, съхранени в музикалния фонд на Радио Пловдив, красноречиво говорят за стойността на първичните интонационни багри от региона на Средногорието, които времето едва ли ще заличи. 40 години след образуването на инструменталното трио, днес определено имаме нужда да се докоснем до тази музика, закодирана в таланта и спомените на изпълнителите, върху звуконосителите, а забравените гласове, като солистите на Средногорската тройка да достигат повече слушатели.

В звуковия файл ще чуете разговор с певиците Иванка Иванова и Стоянка Крайчева-Каравелова в студиото на Радио Пловдив, както и техни записи със Средногорската тройка. Спомени разказват: тамбуристът Игнат Куков и племенницата на Георги Гарджаров – Радка Иванова от Тополидол. Звучат още: „Пазарджишка копаница” в изпълнение на Георги Гарджаров и народния оркестър при Радио Пловдив, „Събрали са се, набрали” – изп. Светла Калудова–Станилова и „Пазарджишки бучимиш” – изп. Игнат Куков /тамбура/, съпр. ОНМ на БНР, обр. и дир. Димитър Трифонов.

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48