Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дни на Миладиновци 2011 с Национален конкурс-надпяване

Снимка: Архив

На празничния 1 ноември стратират Дни на Миладиновци, по време на които жители и гости на столицата ще имат прекрасната възможност да се докоснат и да бъдат съпричастни към крупното изледователско и научно дело на изтъкнатите възрожденци, просветители и фолклористи – Димитър и Константин Миладинови.

Повод за петдневното събитие е 150-годишнината от издаването на сборника „Български народни песни” на Братя Миладинови, поставил началото на събирачеството в българската фолклористика.

Инициатор и организатор е Институтът за етнология и фолклористика с Етнографки музей при БАН, съвместно с 30 СОУ „Братя Миладинови” и Читалище „Братя Миладинови” – гр. София, под егидата на Министерство на културата и Министерство на образованието, младежта и науката. Основнен медиен партньор е БНР.

Богата и разнообразна е програмата, която предлагат организаторите с акценти към изложбата „Вечно жива старина”, Национален конкурс-надпяване, кръгла маса „Делото на братя Миладинови и българската култура”, ден на отворените врати на Националния етнографки музей при БАН, ученически конкурси за рисунка и есе.


Националният конкурс-надпяване ще се проведе в дните 2 и 3 ноември в Института за етнология и фолклористика на пл. „Княз Александър І” № 1. Той е насочен към всички ученици и студенти, изучаващи народно пеене в специализирани училища, висши институти, паралелки, школи и пр. Продукция „Детска музика” на БНР ще осъществи студийни записи на най-добрите изпълнители, които ще се представят в двата конкурсни дни. Допълнителна информация за регламента и статута на конкурса-надпяване, както и заявка за участие, можете да откриете тук.

От звуковия файл ще чуете разговор с доц. Валентина Райчева от ИЕФЕМ при БАН – председател на организационния комитет на Дните на Миладиновци 2011 и една от публикуваните песни в 150-годишния сборник на Братя Миладинови „Садила мома край море лозе”, изпълнена от Костадин Гугов с оркестъра на Христо Тодоров. Звукозаписът е съхранен върху магнетофонна лента в музикалния фонд на БНР.

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54