Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БНР е пример за отношението на медиите към традиционната култура

Ансамбълът на НУФИ „Филип Кутев” – гр. Котел спечели най-голямата награда от фестивала в Закопане – „Златна брадва”
Снимка: Архив

БНР е пример за отношението на медиите към традиционната култура - това е изводът от проведената научна конференция на тема: „Традиционната култура в медиите” в рамките на 43-тия Международен фестивал по планински фолклор в полския курортен град Закопане, съвместно с Историческия факултет на Ягелонския университет – гр. Краков. За първи път бяха поставени въпроси върху наблюденията за постепенното намаляване на медийния интерес към темата за традиционната култура. Организаторите предоставиха възможност на изледователи, фолклористи, етномузиколози, етнохореолози, хореографи, етнографи, журналисти и изпълнители да споделят своето отношение по поставената тема. Предвид характера на конференцията, бяха поканени специалисти, работещи върху теоритичните аспекти на фолклористиката и хора, занимаващи се практически с проблематиката. Те разсъждаваха върху очертаните проблеми с цел постигане на обща позиция в причините за минималното медийно присъствие на фолклора, което се наблюдава от десетилетие насам.

Най-широко застъпено беше българското участие в авторитетното европейско културно събитие. На конференцията България се представи с четири доклада: от доц. Крум Георгиев – член на международното жури („Фолклорът в медийното пространство и време”),

Евгения Грънчарова

гл.ас.д-р Евгения Грънчарова – асистент на журито, етнохореолог в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ) („Ролята на медиите за популяризиране и съхранение на българския танцов фолклор”), Мария Градешлиева – директор на НУФИ „Филип Кутев” – гр. Котел („Представяне на българския фолклор във визуалните медии”) и Мирослав Василев – докторант по етнохореология в ИЕФЕМ при БАН, водещ на предаването „Музикална шарения” и радиоконкурса „Млади фолклорни таланти” на програма „Хоризонт”

Мирослав Василев (отляво)

(„Традиционни и съвременни радиоформи на фолклорни предавания. Практиката в БНР”).

След проведената дискусия, специализираната колегия отчете факта, че БНР е оценило значимостта на фестивала, като един от най-старите в Европа. Етномузикологът Мария Балишевска от Полското радио и водещ на дискусията, сподели: От това, което представихте, виждаме, че БНР е пример за отношението на медиите към традиционната култура и достоен конкурент на Полското радио, предвид форматите на предаванията и усилията, които полагате върху формите за пупуляризиране на българския фолклор и неговото жанрово многообразие.

 

Мария Балишевска

Мария Балишевска работи като журналист в Полското радио от 1973 г. до днес. През 1994 г. основава специализиран Радиоцентър за традиционна култура, който обединява редакторите-фолклористи, работещи в програмите с народна музика и фолклорните предавания. От 1998 г. е координатор за традиционна музика и член на журито на фолклорните конкурси, организирани от Европейския съюз за радио и телевизия. По нейна инициатива е издадена серията „Plate Music Publishing” – музикална колекция на Полското радио, съдържаща 25 диска; изпълнения на полски народни инструменти от серия Ocora и „Добре дошли в Европа” /2004 г./ по повод присъединяването на Полша в Европейския съюз. Тя е организатор на два фолклорни фестивала на Европейския съюз за радиоразпръскване през 1995 г. в Закопане и през 2005 г. в Гданск. Мария Балишевска е носител на наградите: "Златен микрофон" /1993/, специална награда на фондацията за култура /1998/, медал „Zigmund Gloger” /2003/ и наградата на министъра на културата на Република Полша през 2007 г.

От звуковия файл ще чуете разговор с гл.ас.д-р Евгения Гръчарова – гост в студиото, студийни и документални записи на някои от участниците във фестивала. Срещаме ви с Николай Коперски – заместник кмет на Община Закопане и Йозеф Бурич от Словакия – член на международното жури.

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28

В Пловдив откриват изложбата "Хляб наш насъщен"

Поредица от библейски и евангелски сюжети и персонажи, претворени върху старинни дървени предмети от бита, свързани с хляба – това е изложбата "Хляб наш насъщен", която от днес могат да разгледат пловдивчани и гостите на града в галерията на Дружеството на пловдивските художници. Експозицията е дело на Вихра Григорова и съдържа около 30..

публикувано на 17.04.24 в 11:48

“Великият Гетсби“ – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през изминалата и тази седмица, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и..

публикувано на 16.04.24 в 18:29
Мадам Бътерфлай

Великолепно начало на "Опера в киното"

С удоволствие се връщам към скъпите музикални спомени от миналото лято, когато имах щастието да присъствам на два изключително красиви спектакъла от юбилейното стотно издание на оперния фестивал на Арена ди Верона. Гледах продукцията на Уго де Ана на “Тоска“ и възстановка на продукцията на Франко Дзефирели на “Мадам Бътерфлай“. Разбира се, не е..

публикувано на 16.04.24 в 17:22

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 25-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива:  20.05-21.00 ч.: Отзвук от три изключителни събития: - Бродуейският мюзикъл “Фантомът на операта“ гостува в зала 1 на НДК - Премиера на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – постановка на знаменития хърватски..

обновено на 15.04.24 в 18:53