Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да преосмислим наследството на комунизма - разговор в студиото на "Конструкция"

Лъчезар Тошев и Калин Манолов



Изданието на "Конструкция" с Калин Манолов беше посветено на преосмислянето на най-близката комунистическа история на България във връзка с 25 годишнината от падането на Берлинската стена. В дебата по темата взе участие Петър Стоянов, президент на България от 1997 до 2002 г.
Даже внимателният прочит на социологическите проучвания ще ни убеди в това, че българските граждани всъщност критикуват не демокрацията, те са разочаровани не от нея като такава, те са съвсем наясно, че демокрацията като начин на уреждане, на осмисляне на едно общество, на организиране на едно общество е дала най-добрите резултати в света. Проблемът е грешките, които ние допуснахме при изграждането както на нашите демократични институции, така и при полагане основите на свободното пазарно стопанство. Проблемите, които ние имаме с нашата неефективна бюрокрация, проблемите, които имаме с корупцията, проблемите, които имаме с нашата неефективна съдебна система, не се дължат на демокрацията като такава, те се дължат на факта, че родилните петна на комунизма в България все още не могат да избледнеят. каза в интервюто президентът Петър Стоянов.

Политическите затворници Алфрeд Фосколо и Петър Бояджиев разказаха за съпротивата си срещу комунистическия режим, престоя си в затвора, емиграцията и помощта, която са оказвали на български дисиденти след излизането си от затвора. Тези дни г-н Фосколо беше награден с медал за граждански заслуги, а Петър Бояджиев - от президента.

Гост в студиото беше Лъчезар Тошев, депутат в 6 парламента, подел законодателна инициатива за осъждането на комунизма и осмислянето на неговата история. Той е сред инициаторите на резолюция на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа от 2006 г., която осъди престъпленията на тоталитарните комунистически режими. В учебниците по история трябва да се включат части, които да обясняват какви са били престъпленията, извършени от комунистическите режими в България и по света. Това е застъпено в някои учебници, в други - по-малко, но е добре да се въведе една единна програма, препоръча Тошев.

Активно участие в дебата по темата взеха и слушателите.

В рубриката "На шестия ден" беше излъчен коментар на проф. Стефан Колев, преподавател в Университета в Цвикау, Германия.

Чуйте цялото издание на "Конструкция" с Калин Манолов от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се Румен Радев да одобри Даниел Митов за външен служебен министър

Служебният премиер Димитър Главчев предлага Даниел Митов за служебен министър на външните работи на мястото на Стефан Димитров. Това става ясно от съобщение на пресслужбата на Министерски съвет. Предложението трябва да бъде одобрено от президента Румен Радев. Предложението на Димитър Главчев за рокада в Министерство на външните работи идва..

публикувано на 16.04.24 в 07:19
проф. Милко Палангурски

Проф. Милко Палангурски: Имаме комплекс за подарена държавност

"Последно действащият парламент се превръща в предизборен орган. Безсмислено е в една парламентарна държава парламентът дълго време да отсъства, но качеството на политическия живот може да изкористи тази идея ." Това мнение изказа пред БНР във връзка с последните конституционни поправки проф. Милко Палангурски, историк от Великотърновския..

публикувано на 16.04.24 в 06:54

Евродепутатът Илхан Кючюк ще бъде отличен с престижна международна награда

Днес в Рим българският евродепутат Илхан Кючюк, член на групата "Обнови Европа" и съпредседател на АЛДЕ, ще бъде награден с международната награда "Джовани Малагоди", учредена от фондацията "Луиджи Ейнауди". Тържеството е организирано в "Sala Zuccari" на италианския Сенат. Фондация "Луиджи Ейнауди" ще връчи първото издание на международната награда..

публикувано на 16.04.24 в 05:31
Лондон

Редица поправки в законопроекта за Руанда бяха отхвърлени от Камарата на общините

Във Великобритания депутатите в Камарата на общините отхвърлиха поредица от поправки на лордовете към правителствения законопроект за Руанда. Планът за изпращане в Руанда на някои търсещи убежище на Острова продължава да среща пречки в парламента, откакто беше обявен за първи път през април 2022 година от правителството на Борис Джонсън. Играта на..

публикувано на 16.04.24 в 05:18
Операция по спасяване на мигранти източно от Кипър.

В Кипър отново беше регистрирано масово пристигане на мигранти

Ново масово пристигане на мигранти за четвърти пореден ден отбеляза Кипър, като посрещна две лодки с над 100 сирийци в понеделник вечерта. Те вече попадат по влязлото в сила решение на правителството да спре разглеждането на молби за убежище от сирийски мигранти, съобщиха от вътрешното министерство. С новата група пристигналите в Кипър мигранти по море..

публикувано на 16.04.24 в 04:55

Киев и Москва са били близо до споразумение за корабоплаването в Черно море

Русия и Украйна са били много близо до постигане на споразумение за корабоплаването в Черно море миналия месец, но Киев се е оттеглил в последния момент, съобщи Ройтерс. Агенцията се позовава на четири източника, запознати с въпроса.  Пожелалите анонимност източници информират, че Русия и Украйна са преговаряли два месеца с посредничеството на Турция за..

публикувано на 16.04.24 в 04:41

Рафаел Гроси: Намираме се опасно близо до ядрена катастрофа

"Намираме се опасно близо до ядрена катастрофа" в Запорожието - това предупреди генералният директор на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси, като критикува неотдавнашните атаки срещу украинската атомна електроцентрала, предаде Франс прес. Комплексът на Запорожката атомна електроцентрала в Южна Украйна е окупиран от март 2022 г. от..

публикувано на 16.04.24 в 03:56