Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерата на документалния филм "Донбаска пролет" няма да се състои

кино салон зала
Снимка: БГНЕС

Българската премиера на документалния филм "Донбаска пролет", насрочена за вторник в "Евросинема", няма да се състои. Това сподели за предаването "12+3" по "Хоризонт" Екатерина Митринова, един от авторите на филма. Тя допълни, че в неофициални разговори от киното са изтъкнали, че се опасяват за съществуването си под заплаха от дипломатическа мисия у нас.

Не може да бъде доказано на този етап. Разбира се, ние ще се обърнем официално към Министерството на културата за потвърждение или отказ - този филм може ли да бъде прожектиран в България, не може ли и по какви причини, но на този етап няма такава информация. Всичко е на фона на лични разговори, телефонни разговори.


Маринова заяви, че филмът е създаден със собствени средства и представя позицията на жителите на Донбас за това как те искат да живеят в бъдеще.

По няколко въпроса те всички бяха единодушни. Първо, по въпроса "Кой стреля" нямаше различно мнение. Всички посочваха украинската армия като унищожителна за цивилното население на Донбас и то с директни примери - човек, чийто бог е бил съборен, чиито роднини са загинали и т.н.. Другият въпрос, по който всички бяха единодушни, е, че те повече не искат да бъдат част от тази държава.


Друг от създателите на лентата –
Александър Николов, допълни:

Войната протича от 2014 година. Две години преди Екатерина да посети Донбас, ние следихме събитията основно в международния поток от новини, в интернет, Ютюб, руски и английски източници. Направи ни впечатление, че в България упорито се прокарва едната гледна точка, която е официалната гледна точка на правителството в Киев - правителство от февруари 2014-а, а войната избухна през май 2014-а. Бяхме много заинтересовани да видим на място какво се случва, защото усетихме, че в България има един филтър по отношение на големите медии за конфликта. В един конфликт винаги има поне две гледни точки.


Обикновено дебатът се вкарва в рамките коя външна сила е по-виновна. В действителност ние се интересуваме кой стреля, срещу кого стреля и как се живее в условията вече на повече от три години. Това е, което показва филмът.

Екипът на "12+3" все още не е получил отговор от киното за причините за отлагането на прожекцията.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59