Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Още за идеята задължителната предучилищна подготовка да започва от 4-годишна възраст

| обновено на 16.11.17 в 13:37
Снимка: Радио ВИДИН

Една от най-обсъжданите идеи, свързана с образованието у нас - предучилищната подготовка да стане задължителна от 4-годишна възраст на децата, за което настояваха депутати от ГЕРБ още от първото правителство на Бойко Борисов, поставя отново на дневен ред предаването "Хоризонт до обед".
В интервю за предаването председателят на парламентарната комисия по образование Милена Дамянова, която беше част и от екипа на просветното министерство,  заяви:
По съвсем скорошни данни, с които имах възможност да се запозная, се оказва, че нямаме пълен обхват на децата и на 6, и на 5 години... Наистина трябва да се стремим към 100% обхват на 5 и 6-годишните и, според мен, едва тогава, когато се анализират причините за по-малкия обхват да се премине към следващата стъпка.
Да, действително, това беше една идея, която обсъждахме с родителски организации, с учителите още през първия мандат на ГЕРБ, но, както знаете, това беше и една от отстъпките, които направихме, когато приемахме  Закона за предучилищното и училищното образование.
Темата отново е на дневен ред и аз се надявам наистина да се проведат отново достатъчно на брой дискусии с всички заинтересовани страни, така че да няма притеснение, да сме сигурни, че общините разполагат с необходимата база. Да сме сигурни, че не просто въвеждаме една мярка, а сме направили анализ на предходните такива - имам предвид обхватът на 5 и 6-годишните, на програмите.

По повод на отвореното писмо, в което над 40 неправителствени организации изразяват несъгласието си с идеята за задължителна предучилищна за 4-годишните, Милена Дамянова отбеляза, че трябва да се подходи изключително внимателно: Така че родителите да бъдат спокойни, а и в крайна сметка да постигнем резултатите, които си поставяме. В много държави децата започват детска градина дори и някъде и училище, както е в Англия, на 4-годишна възраст. А тук говорим за детска градина. 

Знаете, че в София непрекъснато родителите имат своите възражения, че в някои райони на столицата няма достатъчен брой места за децата на 3 и на 4 години, така че има желание от страна на родителите. Аз лично смятам, че със самостоятелната форма на организация, която записахме в Закона, също се дава възможност на тези родители, които искат сами да се грижат за децата си, да го правят. Но всяко едно решение - след дискусии, беше категорична Дамянова. 

Ваня Трайкова, която е държавен експерт в Дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" в МОН съобщи, че 6-годишните деца, които са в момента в детските градини са  55 819, което означава, че 80% от малчуганите от тази възрастова група са обхванати от системата на образованието, а при 5-годишните процентът е по-висок - около 83%. 

Темата коментираха в ефира на "Хоризонт" и представители на неправителствени организации - Михаела Джоргова от Асоциация "Общество и ценности" и Николай Дренчев от Националната мрежа на родителите. Дренчев обясни защо са против идеята за задължителна дeтска градина от 4 години. Той коментира:
Чухме обясненията на чиновниците какъв процент е обхванат от 5-годишните и техните апетити към 4-годишните деца, но ние не чухме отговора на основния въпрос и той е: Защо тези деца трябва да бъдат обхванати в детските градини?  Ние разбираме, че това е апетит на министерството, тъй като в условията на обезлюдяване на България те изпитват все по-голяма нужда от суровина -  тоест от деца. И поради тази причина очакваме скоро да пожелаят и двегодишните и и едногодишните да бъдат в техните институции, защото това е основание за бюджета  - за по-добър бюджет.  Но аз не виждам по никакъв начин как натикването на още деца в претъпканите софийски детски градини по някакъв начин ще подобри качеството на обучението, което те твърдят, че предприемат там. Всъщност там никъде няма никакъв процес на обучение, там има един процес на оцеляване, в който оцеляват децата, оцеляват и учителките, които имат единствената цел просто да предадат вечерта всички деца живи и що-годе здрави обратно на родителите им. 
Няма никакви научни изследвания, които да твърдят, че раната институционализация на децата в детски градини по някакъв начин подобрява тяхното бъдеще и тяхното представяне в живота, подчерта Дренков, като допълни. 
Но няма как каквито и да било научни аргументи - дори и да са верни, дори да се цитират някакви изследвания, които да покажат, че по-добро представяне на децата ще има, ако започват от четири, три, две или от една година да попадат в институциите, това по никакъв начин не би трябвало да отнема правата на родителите да решават бъдещето и начина, по който тези деца попадат в образователната система.
Като подчерта, че министерството не се отнася към децата като към "суровина" Ваня Трайкова каза, че има данни, че деца, които са посещавали 2 години детски градини, имат по-добри образователни постижения, но призна, че основна целева група на идеята за задължително присъствие и на 4 годишните в образователните институции са децата от малцинствата -  за да не останат извън системата. 
Николай Дренчев беше категоричен: Не може това, което е добро за някой, да бъде административно налагано като добро за абсолютно всички родители, в абсолютно всички населени места, в абсолютно всички случаи!
Михаела Джоргова коментира: Говорим за задължителни детски градини, а всякакви алтернативни форми, включително родителските кооперативи, остават извън Закона. По този начин наистина не само се изземват правата на родителите да решават, понеже родителите са тези, които имат право да определят, да избират образованието на своите деца. И държавата следва да закриля майчинството, а не да го изземва с такива услуги от задължителен характер. И действително в тази възраст изследванията сочат, че децата имат нужда по-скоро от индивидуална работа, от много обич и подкрепа, и от лично внимание, отколкото наистина да са в една група с още 30 деца.
Ваня Трайкова опонира, че има предвидена самостоятелна форма за родителите, които искат сами са се грижат за децата си, но Джоргова каза, че на практика това се осъществява трудно и нерядко родителите са подлагани на натиск, за да пращат децата си на градина. Михаела Джоргова подчерта, че е необходим задълбочен дебат по темата. 
Цялата дискусия чуйте от звуковия файл.
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дейли Мейл": Награждаваната козметичка Ваня Габерова е сред българите, обвинени в шпионаж

Българката Ваня Габерова, награждавана козметичка, е сред петимата български граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, пише в обширна статия "Дейли мейл" , който изчерпателно припомня цялата история. Петима българи са обвинени във Великобритания в шпионаж в полза на Русия Преди малко повече от месец британските медии гръмнаха с..

публикувано на 21.09.23 в 23:34

Разкриха парник с канабис в трънското село Бохава

Парник, в който е отглеждан канабис, е открит при специализирана полицейска операция за противодействие на престъпността и опазването на обществения ред в област Перник, съобщиха от ОДМВР. Криминалисти са проверили частен имот в трънското село Бохова, собственост на 80 –годишна жена. В парник в двора на имота, са открити и иззети..

публикувано на 21.09.23 в 23:12
Ивайло Вълчев, кандидат на ИТН за кмет на София

ИТН издигна Ивайло Вълчев за кандидат за кмет на София

Ивайло Вълчев ще бъде кандидатът на "Има такъв народ" за кмет на София, обяви лидерът на формацията Слави Трифонов в изявление в една от социалните мрежи. Партията има общо повече от 150 кандидата, посочва още Трифонов, като за кметското място в Пловдив ще се борси Станислава Балабанов, а във Варна - Ивайло Костадинов. Ето кои са някои от..

публикувано на 21.09.23 в 22:15
Визита на Зеленски в Сената на САЩ

Зеленски призова Сената на САЩ за продължаване на военната помощ за Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски призова в четвъртък американските законодатели за продължаване на подкрепата за неговата страна във войната ѝ с Русия на фона на скептицизъм сред републиканците дали Конгресът трябва да одобри нов кръг от помощ за страната му, предаде Ройтерс. Зеленски говори пред Сената на САЩ в историческата стара..

публикувано на 21.09.23 в 21:58

В Генуа започна 63-ото международно изложение за яхти

В италианския град Генуа бе открито 63-ото международно изложение за лодки и яхти, което ще приключи на 26-и септември.   Голямото значение на традиционния панаир, който е един от най-големите в света посветен на развлекателното плаване, бе присъствието на петима италиански министри на откриването му: на транспорта и инфраструктура Матео..

публикувано на 21.09.23 в 21:27
Еврокомисар Илиана Иванова

Илиана Иванова: Необходимо е адекватно финансиране, за да се отдели 3% от БВП за иновации

На България е необходимо адекватно финансиране, за да може да отделя 3% от своя брутен вътрешен продукт за иновации, каза в интервю за БНР еврокомисарят по иновациите, изследванията, културата, образованието и младежта Илиана Иванова, която встъпи официално в длъжност днес. Съветът на ЕС одобри Илиана Иванова за еврокомисар "Първо бих..

публикувано на 21.09.23 в 20:49

Фестивал на военните духови оркестри даде началото на честванията на Деня на Независимостта

Международният фестивал на военните духови оркестри даде началото на честванията за 115-ата годишнина от обявяването на независимостта във Велико Търново. В града за първи път в страната засвирва военен оркестър при приемането на Търновската конституция.   110 музиканти под пагон от Белгия и България участват в 16-ото издание на..

публикувано на 21.09.23 в 20:34