Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Г. Ценов: Трябват спешни мерки за издирване, спасяване и разпространение на българските музикални архиви

Писмо от диригента Герган Ценов, публикувано неотдавна в социалните мрежи, алармира за сериозен проблем и предизвика разгорещена дискусия сред българските музиканти и изпълнителите на българска класическа музика у нас и по света. Проблемът е свързан с издирването и опазването на българското музикално наследство, за да може българската музика, достъпът до която често е много труден, а понякога невъзможен, да звучи повече и у нас, и зад граница, каквото е желанието на музикантите.

Герган Ценов, който е завършил своето образование в Националната музикална академия в София, продължава обучението си в САЩ, където по-късно сформира свой ансамбъл, носещ неговото име - Ансамбъл “Ценов“, беше гост в ефира на предаването "Хоризонт до обед". Той коментира, че е изключително важно държавните институции и БАН да обърнат внимание на темата за музикалните архиви и да предприемат в спешен порядък стъпки за:

Откриване на архивите с партитури, предаването им на Държавен архив или на БАН, подробното им описване, каталогизиране и изнасяне за обща употреба.

Младият диригент подчерта още, че мисията за запазване и разпространение на българската музикална култура предполага и други спешни мерки:

Трябва да призная, че нещата са комплексни, но незадължително трудни за решаване и според мен, преди да говорим за каквито и да е конкретни мерки за спасяване на българската музика, трябва да започнем с далечни неща - например подобряване на обучението по музика в неспециализираните училища.

Следващата стъпка според мен трябва да бъде подобрение на Закона за меценатството. След това в България трябва да се подобрят условията за чуждестранни инвестиции в сферата на културата - например в България все още нямаме голям елитен фестивал, който да привлича хора от цял свят, за да дойдат да чуят нашата музика. В офисите в българските музикални институции трябва да се назначат хора, които имат мениджърски способности.

Това са все предварителни стъпки, които нямат много голяма връзка с музиката и след като бъдат предприети, тогава можем да пристъпим към следващите, които на първо място са свързани с композиторските архиви - с откриване на нотите, посочи диригентът и даде примери:

Само преди минути във Фейсбук ми писа внучката на Марин Големинов - Лили Големинова, която ми каза, че у нея се намира архивът на дядо й и тя буквално се чуди какво да прави с него. Само искам да напомня, че Марин Големинов е академик. Искам да знам какви точно конкретни мерки в тази посока е предприела БАН за съхраняването на архива на нейния собствен именит член.

Трябва да се издирят архиви на големи наши композитори, които са в тавански стаички, например. Преди две години научих, че архивът на един от нашите най-големи композитори е заключен в банков трезор и се пази от един човек и никой няма достъп до него. Тези архиви трябва да бъдат намерени, подробно описани, каталогизирани и дигитализирани и най-сетне изнесени за употреба, отново подчерта Ценов.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59